piątek, 30 marca 2018

Król ukrzyżowany

O King of the Friday
Whose limbs were stretched on the cross,
O Lord who did suffer
The bruises, the wounds, the loss.

We stretch ourselves
Beneath the shield of thy might,
Some fruit from the tree of thy passion
Fall on us this night!
(z angielskiego brewiarza)


Super me transierunt irae tuae (psalm 88 [87]:17a).

czwartek, 29 marca 2018

Kapłańska wiedza

Na początku mszy Wieczerzy Pańskiej celebrans powiedział: Rozpoczęliśmy już Triduum paschalne poranną mszą Krzyżma. Co za porażająca ignorancja! Jak można ufać np. przy spowiedzi komuś z tak wybrakowaną wiedzą?

A Kanonu rzymskiego nie było :-( Tabernakulum w ciemnicy zastawili kwiatkiem w doniczce.

Koniec i początek

Dziś wieczorem kończy się Wielki Post, a zaczyna święty trzydzień, triduum. Zgodnie z biblijną rachubą czasu, dzień zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego, czyli mamy od czwartku do piątku jeden dzień, od piątku do soboty drugi, i od soboty do niedzieli trzeci: w Niedzielę wielkanocną wieczorem Triduum paschalne się kończy. Chrystus ukrzyżowany, Chrystus pogrzebany i zstępujący do Otchłani, Chrystus zmartwychwstały: Jemu cześć i chwała na wieki wieków!

środa, 28 marca 2018

Oblubieniec jasnolicy

Oto Oblubieniec nadchodzi o północy i błogosławiony sługa, którego zastanie czuwającym, niegodny jest zaś ten, którego zastanie leniącym się. Zważ, przeto, duszo moja, nie daj ogarnąć się przez sen, abyś nie została oddana śmierci i królestwa pozbawiona, lecz odrzuć sen i wołaj: Święty, Święty, Święty jesteś Boże, dla Bogurodzicy zmiłuj się nad nami.
Tymi słowami modli się Kościół prawosławny w pierwsze dni Wielkiego  Tygodnia. Oblubieńcem jest Chrystus, Jego oblubienicą Kościół, a może i cała ludzkość, którą odkupił krwią swoją.

Tydzień czuwania. Czuwania przy Chrystusie w Ogrodzie Oliwnym, czuwania pod krzyżem, czuwania przy grobie, aż nadejdzie pełen blasku dzień Zmartwychwstania.

sobota, 24 marca 2018

Śpiew na Niedzielę Palmową

Ante sex dies sollemnis Paschæ, quando venit Dominus in civitatem Ierusalem, occurrerunt ei pueri: et in manibus portabant ramos palmarum et clamabant voce magna, dicentes: * Hosanna in excelsis: Benedictus, qui venisti in multitudine misericordiæ tuæ.
Attollite, portæ, capita vestra, et elevamini, portæ æternales, et introibit rex gloriæ.
       Quis est iste rex gloriæ?
Dominus virtutum ipse est rex gloriæ.
* Hosanna in excelsis: Benedictus, qui venisti in multitudine misericordiæ tuæ.

To mszalna antyfona na wejście z Niedzieli Palmowej, bardzo piękna, wysławiająca miłosierdzie Pańskie, objawione w tajemnicy paschalnej: Hosanna na wysokościach: Błogosławiony, który przybyłeś w ogromie miłosierdzia Twego.

piątek, 23 marca 2018

Edith

Czytam na nowo książki Edith Nesbit. Dostrzegam w nich różne nieścisłości czy niekonsekwencje, ale i tak mi się podobają, jak w dzieciństwie. Dobra książka zawsze będzie cieszyć.

poniedziałek, 19 marca 2018

Na dzień św. Józefa

Napisałem kiedyś tę pieśń, ale ciągle nie ma do niej muzyki...

Błogosławiony Józef sprawiedliwy,
któremu dane zostało
być oblubieńcem Dziewicy Maryi,
Jezusa ojcem przybranym.

1. Synu Dawidów, Józefie,
nie bój się przyjąć do siebie
twojej małżonki Maryi;
z Ducha Świętego jest Dziecię,
które poczęła w swym łonie.

2. Poszli pasterze z pośpiechem,
słowom anioła posłuszni,
w żłobie znaleźli Dzieciątko,
przy Nim Maryję z Józefem;
Boga wielbili z radością.

3. W Bożej stanęli świątyni
Józef, Maryja z Dzieciątkiem,
aby Je Panu przedstawić,
Prawo spełniając Mojżesza,
synom Jakuba nadane.

4. Ze snu się podnieś, Józefie,
zabierz Maryję z Dzieciątkiem,
uchodź przed gniewem Heroda!
Ruszaj do ziemi egipskiej,
aby ocalić Jezusa.

5. Z ziemi egipskiej powrócił
Józef z Maryją i Dzieckiem;
do Nazaretu się udał,
aby wypełnić proroctwa,
które Mesjasza głosiły.


niedziela, 18 marca 2018

Czarna niedziela

Tak kiedyś nazywano V niedzielę Wielkiego Postu, jako że z nią liturgia zaczyna się skupiać na tajemnicy Męki Pańskiej. Widać to wyraźnie w czytaniach krótkich w brewiarzu, w hymnach; w dni powszednie piątego tygodnia odmawia się prefację o Męce Pańskiej, a sama niedziela rozpoczyna mszę słowami psalmu 43 [42]: od człowieka niegodziwego i podstępnego wyrwij mnie. Można powiedzieć, że atmosfera gęstnieje.

wtorek, 13 marca 2018

Bez wielkich sukcesów

Po 26 latach uczenia greki muszę stwierdzić, że naprawdę wielkich sukcesów nie odniosłem. Spośród wszystkich osób, które uczyłem, tylko dwie coś z greką zrobiły: jedna robi doktorat z patrologii, druga poszła na filologię klasyczną. Dla większości greka była tylko dodatkowym przedmiotem, może i ciekawym, ale takim trochę z boku. Może nie powinienem się dziwić, że tak się to ułożyło...

sobota, 10 marca 2018

Już tajemnica Krzyża błyska

W nieszporach dzisiejszych pojawia się cytat z jutrzejszej Ewangelii (J 3:14n): Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, aby wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.

Krzyż męki Pańskiej i zmartwychwstania jaśnieje przed nami w IV niedzielę Wielkiego Postu i przypomina, że coraz bliżej święto Paschy.

piątek, 9 marca 2018

Teraz już z górki

Wczoraj minęła połowa Wielkiego Postu. Uczucia radości z tego powodu Kościół przenosi na najbliższą niedzielę, IV niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Laetare: raduj się, od pierwszych słów mszalnej antyfony na wejście. Raduj się, Kościele święty, Jerozolimo nowa, bo już coraz bliżej święty dzień Paschy, uroczystość nad uroczystościami.

czwartek, 8 marca 2018

* * *

Co to jest miłość do swojego kraju? Czy to oznacza nienawiść do innych krajów? W takim razie to nic dobrego. Może to po prostu miłość własna? W takim razie to nic złego, ale nie należy z tego robić cnoty ani profesji... (Ursula K. Le Guin, Lewa ręka ciemności)

środa, 7 marca 2018

Miłość Boga

Święte męczennice Perpetuo i Felicyto, i ty, święty Eosterwine, uproście nam miłość Boga!

Bardzo trudno jest znaleźć ikonę czy jakieś malarskie przedstawienie św. Eosterwine'a.

niedziela, 4 marca 2018

Rocznica mojego pogrzebu

I mojego powstania do życia: rocznica mojego chrztu, zanurzenia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Łaska wciąż niepojęta, niegasnąca, żywa.

czwartek, 1 marca 2018

Święto w Walii

O God, who graciously bestowed on your Bishop Saint David of Wales the virtue of wisdom and the gift of eloquence, and made him an example of prayer and pastoral zeal; grant that, through his intercession, your Church may ever prosper and render you joyful praise. Through Christ our Lord. Amen.