środa, 27 czerwca 2018

Eucharystia i Duch

Nazwał chleb swoim żyjącym Ciałem, napełnił go sobą samym i swoim Duchem. (...) A kto go z wiarą spożywa, spożywa Ogień i Ducha. (...) Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, spożywajcie z tym Ducha Świętego. Prawdziwie bowiem to jest moje Ciało, i kto je spożywa, będzie żył na wieki. (św. Efrem, mowa 4. na Wielki Tydzień)

wtorek, 26 czerwca 2018

Codzienna Deesis

Niezależnie od kalendarza liturgicznego, codziennie wspominamy dwoje świętych: w nieszporach Maryję Dziewicę, poprzez Jej pieśń, Magnificat, a w jutrzni Jana Chrzciciela, poprzez pieśń jego ojca, Zachariasza, czyli Benedictus. Powtarzamy słowa Maryi: Pan wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy, odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. I powtarzamy słowa Zachariasza, skierowane do syna: Ty, dziecię, zwać się będziesz prorokiem Najwyższego, gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogi. Dwoje wielkich świętych oręduje za nami codziennie w czasie liturgii, jak na ikonach Deesis, czyli błagania, gdzie Najświętsza Panna i Jan Poprzednik stoją przed Chrystusem Władcą.


Tak ściśle mówiąc, to w liturgii są dwa dni, kiedy nie odmawia się pieśni Maryi, bo nie ma nieszporów: Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Ale to tak tylko podaję dla tych bardzo dokładnych i czepialskich.

poniedziałek, 25 czerwca 2018

A gdzie sacrum?

Tuż przed błogosławieństwem celebrans mówi: Życzę wszystkim dobrego wieczoru i oglądania meczu. Pewnie wielu uzna, że to cool, że ksiądz jest cool, taki ludzki, swojski etc. Ja tak nie uważam. Msza nie jest czasem na składanie życzeń i rozmawianie o świeckich sprawach, a do takich przecież należy piłka nożna. Poza tym, taka wypowiedź to jakby stawianie na jednym poziomie liturgii z resztą ludzkiej działalności.

Brak poczucia sacrum u kapłanów staje się zatrważający.

niedziela, 24 czerwca 2018

Tradycyjnie

Kwiaty na Narodzenie św. Jana Chrzciciela i Poprzednika Pańskiego:



Sancti Baptistæ
Christi præconis
   Solemnia celebrantes,
   moribus ipsum sequamur,
Ut ad vitam quam prædixit
asseclas suos perducat.
   Devoti te, sanctissime hominum,
   amice Jesu Christi, flagitamus
   ut gaudia percipiamus,
Ut per hæc festa
æterna gaudia
adipiscamur,
   Qua sancti Dei
   sacris deliciis
   læti congaudent. (mszał z Salisbury)


Jeszcze dwie myśli o czytaniach dzisiejszych. U proroka czytamy: Pan ukrył mnie w cieniu swej ręki (Iz 49:2), co znajduje swe dopełnienie w Ewangelii: Ręka Pańska z nim była (Łk 1:66).

Prorok mówi też: Wsławiłem się w oczach Pana (Iz 49:5b). My zaś często wolimy wsławiać się w oczach ludzi.

czwartek, 21 czerwca 2018

Orkowie są wśród nas

Moja przyjaciółka, Aemilia, przysłała mi zdjęcie, zrobione gdzieś w Warszawie:


Widać orkowie są wśród nas. I nawet własno gazetę wydajo! ;o)

Dla przypomnienia: o, tak.

środa, 20 czerwca 2018

Sancti Albani protomartyris Anglorum

Deus, qui hunc diem beati Albani martyrio consecrasti, tribue, quaesumus, ut cuius annuo gratulamur officio, eius continuo foveamur auxilio. Per Christum Dominum nostrum. Amen.

Ex toto corde, ex tota virtute,
ex tota anima, Christo iubila;
   Qui est sanctorum vita,
   virtus, gloria, praemium, corona;
Cuius pietas larga,
comit aurea Albanum laurea.

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Już za późno

Czytając artykuł prof. Forda nt. Mabinogi zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem, oddając się studiom nad językami klasycznymi i germańskimi: greka, łacina, staroangielski, gocki... Może lepiej byłoby zająć się językami celtyckimi. W końcu już Joseph Wright mówił młodemu Tolkienowi, że na celtyckiej filologii można zrobić niezły biznes.

niedziela, 17 czerwca 2018

Ladies and gentlemen

Usłyszane dziś w kazaniu padre Piotra: Bóg jest dżentelmenem. Dlatego się nie narzuca, kiedy mówimy Mu, że nie jesteśmy Nim zainteresowani.

A jednocześnie Bóg jest tak potężny, że poniża drzewo wysokie i wywyższa niskie, sprawia, że zielone usycha, a zieleni się uschłe (Ez 17:22-24). Paradoks.

środa, 13 czerwca 2018

Św. Antoni Padewski

Pieśń, którą pamiętam z dzieciństwa: O święty Antoni, o święty Antoni, niech nas przed Bogiem twoja prośba broni, twoja prośba broni. Wtedy kult św. Antoniego w parafii wydawał mi się zbyt szumny, zbyt rozbudowany. Teraz, po latach, z ufnością zwracam się do niego z rozmaitymi prośbami, i doświadczam pomocy.

niedziela, 10 czerwca 2018

Prywata

Nie jest dobrze, jeśli kapłan wprowadza do mszy swoją prywatną pobożność i narzuca ją wiernym. Przykład: odmawianie po Komunii aktów strzelistych czy modlitwy do św. Michała. Po Komunii lepsza jest dłuższa nawet chwila milczenia, pomagająca w modlitewnym skupieniu i dziękczynieniu za Eucharystię.

PS Wpis nr 3000. Może trochę za dużo...

sobota, 9 czerwca 2018

Sobota, dziewiąty czerwca

Dziś rocznica poświęcenia drogiej naszemu sercu warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela. A w Kościele powszechnym dziś wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi Panny. Piękny dzień.

piątek, 8 czerwca 2018

Nowa książka z obrazkami


Z mnóstwem obrazków :o) I z masą niepublikowanych dotąd materiałów, jak np. listy do Tolkiena czy list Henry'ego Bradleya (sic!) o Tolkienie. Zdjęcia z rodzinnego albumu Tolkienów. Ilustracje Tolkiena i innych twórców. Do tego wartościowe eseje o Tolkienie, jego życiu i twórczości, i pracy naukowej.

niedziela, 3 czerwca 2018

Et noti mei sunt tenebrae

Czasami trzeba zaakceptować to, że przyjaciele nie mają dla nas czasu na krótkie chociażby spotkanie czy rozmowę, i widujemy ich raz na kilka lat. Może dobre i to...

Unicus et pauper sum ego.

piątek, 1 czerwca 2018

Modlitwa na czasie

Piękna jest modlitwa na dzisiaj, na wspomnienie św. Justyna męczennika: abyśmy odrzucili otaczające nas błędy i utwierdzili się w wierze.