środa, 29 września 2021

Zawsze się radują w Twojej obecności

Aniołowie. Od miliardów lat żyją w obecności Boga i nieustannie się tym radują. I nie jest to jakaś tania radość, bo aniołowie są bardzo inteligentni. W pokoju, w którym teraz piszę, może ich przebywać cała rzesza; mam taką nadzieję, że mnie strzegą i osłaniają. Kilka dni temu zwróciłem uwagę, jak żywe są kolory na ikonie św. Michała, która wisi nad łóżkiem (i może dlatego rzadko na nią spoglądam). Kocham aniołów.

wtorek, 28 września 2021

piątek, 24 września 2021

Loreena McKennitt na dziś

I did not believe because I could not see
Though you came to me in the night
When the dawn seemed forever lost
You showed me your love in the light of the stars

czwartek, 23 września 2021

Corpus mysticum

Wszyscy jesteśmy ciałem mistycznym Pana Jezusa. Często niestety ranami na Jego ciele. (m. Elżbieta Czacka)

Równonoc jesienna: całą noc nie spałem.

poniedziałek, 20 września 2021

Czas i miłość

Ewangelia jest orędziem miłości i pokory, dlaczego zatem tak wielu polskich biskupów emanuje nienawiścią i pychą? Dlaczego biskupi tak bardzo troszczą się o życie od poczęcia do narodzin, a zupełnie się nim nie interesują po narodzinach? Gdyby niektórzy biskupi zostali moimi ordynariuszami, to chyba jedynym wyjściem byłoby strzelić sobie w łeb. Żywe trupy, to są polscy biskupi.

Miłością i pokorą można oddychać w Laskach.

sobota, 18 września 2021

Polsko-katolicki

Znalezione w sieci: Jestem polskim katolikiem. To powiedz coś po polsko-katolicku. Szczęść Boże, będziesz wisiał.  
 
Dodać jeszcze trzeba: katolicki i tzw. tradycjonalistyczny.

czwartek, 16 września 2021

Episkopat i łacina

Podobno mam zmienić program nauczania łaciny w nowicjacie, zgodnie z wytycznymi episkopatu. Zmniejszyć program o połowę. To ja nie wiem, czego miałbym przez rok uczyć, czytać w kółko zdania na poziomie templum Minervae pulchrum est? Równanie w dół?

środa, 15 września 2021

Wyjątki i święci

Omawiając dziś wyjątki rodzajowe deklinacji pierwszej, wspomniałem, że należy też do nich i dzisiejszy patron: święty męczennik Nicetas Got. Po zajęciach podszedł do mnie jeden z chłopaków i spytał: Gdzie mogę się czegoś więcej dowiedzieć o świętym Nicetasie? Mam dzisiaj imieniny, to mój patron. Obiecałem, że za tydzień przyniosę menologion. Pierwszy raz spotykam kogoś, kto jest zainteresowany świętym Nicetasem.

wtorek, 14 września 2021

Przez krzyż do nieba

Tak się witają siostry franciszkanki służebnice Krzyża, zgromadzenie założone przez nową błogosławioną, matkę Elżbietę Czacką. (Proboszcz w parafii coś chyba do niej ma, bo mówi zawsze 'siostra Róża Czacka'. Dlaczego nie matka, i dlaczego Róża, imię nie zakonne, tylko chrzcielne?) Mam dla niej wielki szacunek, a jednocześnie nie potrafię czytać jej pism, tyle tam o cierpieniu, niemalże epatowanie się cierpieniem. Czy Jezus, który za nas cierpiał na krzyżu, chce naszego cierpienia, chce, żebyśmy cierpieli? Czy mamy sami szukać cierpienia z miłości do Niego? Przecież nigdzie w Ewangelii nie ma takiego nakazu, a sam Jezus uzdrawiał z różnorakich cierpień, to była część Jego mesjańskiego posłannictwa.

Dziś Krzyż staje przed nami chwalebny, jaśniejący, ozdobiony drogimi kamieniami. Czcimy go nie jako narzędzie męki, ale znak zwycięstwa nad złem, grzechem i cierpieniem. Arbor decora et fulgida, ornata Regis purpura, piis adauge gratiam reisque dele crimina. Jakie piękne, poetyckie antyfony dziś w brewiarzu.

Dziś pogrzeb biskupa Dusia, który mnie bierzmował. RIP.

niedziela, 12 września 2021

Jak olejek rozlany, o Maryjo, imię Twoje

Gandalf powiedział, że na Nazgule zabójczo podziałało imię Elbereth. Myślę, że tak samo jest z szatanem i imieniem Maryi, której on przecież boi się bardziej niż wszelkich innych istot stworzonych przez Jedynego.

sobota, 11 września 2021

Pułapki kurialne

Ciotki znajoma należy do parafii, w której ludzie są bardzo niezadowoleni z proboszcza. Tak bardzo, że w końcu zdecydowali się napisać list ze skargą do kurii. Znajoma ciotki miała ten list zanieść. Pojechała zatem do kurii, dowiedziała się, w którym pokoju takie rzeczy się załatwia, i... Mówię pani, pani Zosiu, drzwi otwieram, aż się nogi pode mną ugięły, patrzę, a tam nasz proboszcz siedzi...

Radiomaryjna znajoma stwierdziła, że zamiast list pisać, powinni się za tego księdza pomodlić, bo na pewno ma z nimi ciężkie życie. No tak, zgodnie z rydzykoewangelią, jak coś złego, to na pewno nie ksiądz.

Constipation

Matka ogląda Klan, więc siłą rzeczy i ja czasami okiem rzucę na ekran. Gra w tym serialu pewna aktorka, która zawsze, ale to zawsze wygląda tak, jakby cierpiała na zaparcie. Kto takim beztalenciom daje role?

piątek, 10 września 2021

Prawdopodobnie wypada

Poczucie humoru rzecz względna. Dla mnie humor Wyszyńskiego i Wojtyły jest beznadziejny. Tymczasem w ramach kultu, zdaje się, wypada się nim zachwycać. Tak trudno ludziom przyjąć, że nie byli oni w 100% idealni.

środa, 8 września 2021

Hymny i antyfony

Pewnie już to kiedyś pisałem, ale napiszę jeszcze raz: hymny i antyfony na dzień dzisiejszy, czyli na Narodzenie Najświętszej Maryi, są jednymi z moich ukochanych, są po prostu przepiękne, pełne najczystszej poezji, w sam raz odpowiednie dla Najświętszej Dziewicy. A oddajemy dziś cześć Matce Bożej, aby Ona wstawiała się za nami do naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

wtorek, 7 września 2021

Kapturek, pantofelki i wrzeciono

Odkryłem serię interesujących książek, śledzących historię dobrze znanych baśni: Little Red Riding Hood – And Other Girls Who Got Lost in the Woods; Cinderella – And Other Girls Who Lost Their Slippers; Sleeping Beauty – And Other Tales of Slumbering Princesses, etc. Każda książka zawiera kilka wersji baśni, z całego świata zebranych, z różnych tradycji. Wspaniała lektura!

poniedziałek, 6 września 2021

Altus prosator

Czytam o hiberno-łacińskim hymnie Altus prosator, przypisywanym niesłusznie św. Kolumbie (Colum Cille). Bardzo ciekawe uwagi o stylu, różnych rzeczy nie wiedziałem. Neologizmy, grecyzmy (np. cenodoxia). Zwykłe łacińskie słowniki do tego nie wystarczą.

piątek, 3 września 2021

Święto w Anglii

Dzień św. Grzegorza Wielkiego, papieża, to święto w Kościele angielskim, bo to Grzegorz wysłał do Anglii misję pod przewodem św. Augustyna, aby nawracać pogańskich Anglów i Sasów. Iluż świętych wydała angielska ziemia!

Msza poranna była o Sercu Jezusa. W modlitwach  prosimy, abyśmy się do Niego upodobnili na ziemi przez udział w Eucharystii. Obyśmy... Obyśmy byli pełni miłości, dobroci i sprawiedliwości Bożej, obyśmy byli przybytkiem Najwyższego, obyśmy byli dla innych źródłem pociechy.

czwartek, 2 września 2021

Danie dnia

Dziś na obiad danie, które bardzo lubię, może dlatego, że rzadko je jadam: naleśniki z nadzieniem z czerwonej (modrej) kapusty, doprawionej kminkiem i miodem. Pycha!

A dziś także rocznica śmierci Tolkiena; pamiętam o niej zawsze liturgicznie, nawet jeśli sam Tolkien już mnie aż tak bardzo nie interesuje, jak kiedyś.

środa, 1 września 2021

Na Dzień Stworzenia

Myślałem o wstawieniu tu dzisiaj jednego z brewiarzowych hymnów, ale ostatecznie wybrałem wiersz księdza Jana Twardowskiego.

Nie tylko my

Czytamy – Bóg umiłował świat...
a więc nie tylko ludzi
ale i pliszkę
odymioną pszczołę
jeża eleganta wprost spod igły
nawet muła ni to ni owo
bo ani to koń ani osioł
(żal że go człowiek stwarzał

żyje jak kawaler co się nie rozmnaża)
gruszę co kwitnie zaraz przed jabłonią
liście konwalii prawie bez ogonka
cielę co za matką się wlecze

a my tak czulimy się do Boga
jakby On miał nas tylko kochać na świecie