piątek, 29 lipca 2022

W siną dal

Kolejny nowicjat się kończy, i odchodzi w siną dal, do Krakowa. Z mojego punktu widzenia ta sina dal, bo to daleko. Mam nadzieję, że źle im tam nie będzie. I że będą mnie pamiętać, chociaż czasami.

To najlepszy nowicjat, jaki miałem. Empatyczny, żywy i żywiołowy, odważny w mówieniu, co było nie tak w zajęciach, zadający pytania bez obaw. No i ratujący mojego psa swoimi modlitwami, razem z karmelitankami.

niedziela, 24 lipca 2022

Co mnie fascynuje w dzisiejszej Ewangelii

To, że Jan Chrzciciel uczył swoich uczniów modlitwy. Nie wiemy jakiej, nie wiemy, w jaki sposób, być może opartej głównie na psalmach. Ale ich uczył, czyli była to jakaś osobna modlitwa, różna od modlitw żydowskich w tamtych czasach.

wtorek, 19 lipca 2022

Glinda (nie z krainy Oz)

Jak można mówić kazanie przez 20 minut, pełne powtórzeń, jakichś bzdurnych świadectw i pierdołowatych porównań? Naprawdę mam ochotę wyjść z kościoła w czasie takiego kazania. Póki co, przysypiałem, bo miałem nadzieję, że kaznodzieja to zobaczy i skróci swoje ględzenie, ale nic z tego nie wyszło. Hańba kapucynom. Poza jednym, nie miałem dobrych doświadczeń z warszawskimi kapucynami, powinienem kiedyś o tym napisać.

Tua intacta virginitas

Czytałem o klerykach z pewnego polskiego seminarium, którzy dywagowali nad i wątpili w dziewictwo Maryi. Bogu niech będą dzięki, że zachował mnie od takich myśli i wątpliwości, że nigdy nie chwiała się moja wiara co do dogmatów i nauki Kościoła.

poniedziałek, 18 lipca 2022

Świeże wiersze

Czytam wiersze Ursuli K. Le Guin. Nie mam siły, aby tu jakiś wpisać, ale bardzo polecam, trochę jest dostępnych w sieci. Bardzo czysta to poezja, świeża prawie jak praecox uva, żeby zacytować Syracydesa.

niedziela, 17 lipca 2022

Przeciwieństwo

Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii: Marto, rozdrabniasz się na wiele, a potrzeba jednego (Łk 10:4.42). Kontrast między wiele a jednym. Dzięki, Radku, że zwróciłeś na to moją uwagę.

sobota, 16 lipca 2022

Nabożeństwo

Św. Paweł VI powiedział, że dwa nabożeństwa ku czci Maryi Panny (nie lubię słowa 'maryjny') są szczególnie w Kościele cenione: szkaplerz i różaniec. Bardzo mnie cieszy ten szkaplerz, bo różańca nie lubię, a szkaplerz od 31 lat ten sam noszę i bardzo sobie cenię. Znak opieki Maryi Dziewicy, Matki Bożej, już tu, na ziemi, i po śmierci także. Razem z Nią szukajmy mądrości na modlitwie i podążajmy do tej Góry Bożej, którą jest Chrystus Pan.

środa, 13 lipca 2022

Trochę to chamskie

Kiedy papież Franciszek mówi: Dzięki odejściu Benedykta dokonało się wiele dobrych rzeczy.

Jak pisał ksiądz Twardowski, oczytany analfabeta chlapie językiem.
 
A poza tym, to chętnie bym się dowiedział, jakie to dobre rzeczy się dokonały za pontyfikatu Franciszka.  Ja z powodu choroby (typ II) częściej dostrzegam złe rzeczy w życiu, więc fajnie byłoby zobaczyć i te dobre.

wtorek, 12 lipca 2022

* * *

Something we were withholding made us weak,
Until we found it was ourselves
. (Robert Frost)

Czy kocham bardziej Huana czy Phoebe? Kocham oboje tak samo; to się może wydawać dziwne, ale tak jest naprawdę.

niedziela, 10 lipca 2022

Jak najdalej

W dzisiejszej Ewangelii (10:25-37) czytamy, że kapłan i lewita ominęli człowieka pobitego przez zbójców. W greckim tekście jest dokładnie powiedziane, że ominęli go, przechodząc drugą stroną drogi; przeszli specjalnie na drugą stronę drogi, żeby się na niego nie natknąć.

Przypomina mi to pewne zdarzenie: szedłem kiedyś z profesor Świderkówną ulicą Traugutta, i naprzeciwko nas szła profesor Szelestówna. Z nieznanych mi przyczyn, obie panie niezbyt się lubiły. Świderkówna, kiedy zobaczyła Szelestównę, powiedziała: Przejdźmy na drugą stronę ulicy. I to było właśnie to, co zrobili kapłan i lewita w dzisiejszej Ewangelii.

piątek, 8 lipca 2022

Kardynał Duka

Dominikański kardynał Duka bierze w obronę rosyjskich żołnierzy, którzy gwałcili ukraińskie kobiety. Ja tego nie rozumiem. Czy to znaczy, że św. Maria Goretti nie powinna była stawiać oporu sąsiadowi, który chciał ją zgwałcić?

czwartek, 7 lipca 2022

Moi święci papieże

Jan XXIII to mój ulubiony, po Leonie Wielkim, papież.

Dziś o świcie rozpoczęliśmy nowennę przed uroczystością Matki Bożej Karmelitańskiej.

poniedziałek, 4 lipca 2022

Bzdury tłumaczy i życie, co ucieka

Kolekta obecnego tygodnia wcale nie mówi o podźwignięciu upadłej ludzkości, ale o podźwignięciu całego świata. Tłumacze są beznadziejnie antropocentryczni. Bóg troszczy się nie tylko o ludzi, ale o cały stworzony świat, który będzie uczestniczył w chwale życia bez końca, jak o tym pisał święty Paweł w Liście do Rzymian.

Kobieta z dzisiejszej Ewangelii cierpi na upływ krwi; krew jest w Biblii symbolem i esencją życia, więc ona cierpi na upływ życia, życie z niej wycieka, tak jak ze mnie.

piątek, 1 lipca 2022

Lokomotywa

Czuję się jak lokomotywa z wiersza Tuwima: Już ledwo sapie, już ledwo zipie, a jeszcze palacz węgiel w nią sypie.

W dzieciństwie przerabialiśmy ten wiersz tak, że jego bohaterką stawała się ciotka Krystyna.