wtorek, 9 lipca 2013

Biblia wyraźnie mówi

Znajoma zachęciła mnie do przeczytania tekstu Stefana Chwina Jeśli zło rządzi światem (Tygodnik Powszechny z 9. czerwca 2013). Nie chcę wnikać w samą tematykę (wspomnę tylko, że już św. Jan napisał, iż świat leży w mocy Złego – albo w złu, tak też można przełożyć 1 J 5:19). Chodzi mi o poważny błąd biblijny. Czytamy bowiem w tekście pana Chwina: I to właśnie on [Nietzsche] był najbliżej Biblii, która wyraźnie mówi, że Bóg nie chciał, byśmy dowiedzieli się, co to jest dobro i zło, dlatego wygnał z Raju prarodziców, kiedy próbowali zdobyć tę wiedzę, i skazał nas na życie wśród pytań.

Rzecz w tym, że Biblia mówi wyraźnie co innego. Czytamy bowiem w Księdze Rodzaju: Mówił też Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak My – zna dobro i zło. Oby nie wyciągnął ręki i nie zerwał owocu z drzewa życia, by go zjeść i żyć na wieki. Usunął więc Pan Bóg człowieka z Edenu, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. Wypędził go i postawił na wschód od Edenu cherubów z wirującym ognistym mieczem, by strzegli drogi do drzewa życia (Rdz 3:22-24; przekład Pisma św. z Edycji św. Pawła; zawsze budzi mój zachwyt wspaniały obraz cherubów z ognistym mieczem).

Autor Księgi Rodzaju mówi, że człowiek już zdobył wiedzę na temat dobra i zła, poprzez zjedzenie owocu z drzewa poznania, a dopiero potem został wygnany z Raju: Bóg odebrał mu możliwość nieśmiertelności, dostęp do drzewa życia, rosnącego w Raju. Człowiek jest prochem i do prochu wraca, do ziemi, z której został wzięty (Rdz 3:19). Inaczej mówiąc, ludzie zostali wygnani z Edenu zdobywszy niebezpieczną wiedzę, a nie próbując ją zdobyć.

Prawdą jest jednak, że pytania, mimo wiedzy, jaką zdobyli prarodzice, pozostają, i wśród nich żyjemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz