wtorek, 31 sierpnia 2021

O świętym Dawidzie w dniu świętego Aidana

Kupiłem sobie książeczkę z serii Twój patron, o św. Dawidzie z Walii. Życiorys niezbyt dokładny, kilka błędów co do nazw miejscowych chyba, ale jest podana kolekta na dzień św. Dawida, litania do niego i dwie dodatkowe modlitwy. Dlaczego kupiłem książeczkę o św. Dawidzie, chociaż to nie mój patron od chrztu i bierzmowania? Ano po prostu dużo mu zawdzięczam w pewnej sprawie. Jego obrazek stoi na półce.

niedziela, 29 sierpnia 2021

W czerwonym ornacie

Dziś odpust w warszawskiej katedrze, bo jest pod wezwaniem Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela. Pisałem tu kiedyś, że w Kościele wschodnim częsty jest obraz świętego Jana jako poprzednika Chrystusa w Zstąpieniu do Otchłani, czytamy też o tym w apokryfach. A dziś zauważyłem, że ten obraz pojawia się też w mszale Leofrica (Anglia, 10. wiek), w prefacji na dzisiejszy dzień. Czytamy tam, że Jan był poprzednikiem Pana w Zstąpieniu do piekieł. Niech ten obraz nam dzisiaj towarzyszy, razem ze wstawiennictwem św. Jana.

Dwa razy dziś Beda w brewiarzu: raz w czytaniu z modlitwy czytań, drugi raz w hymnie z nieszporów.

sobota, 28 sierpnia 2021

Z homilii świętego Jana Chryzostoma

Pomyśl, że to właśnie Chrystus wędruje i tuła się pozbawiony dachu nad głową; ty zaś nie przyjąwszy Go w gościnę, przyozdabiasz dlań posadzkę, ściany i kapitele kolumn. Srebrnymi łańcuchami przytwierdzasz lampy, Jego zaś związanego w więzieniu nawet zobaczyć nie chcesz.

Bardzo na czasie słowa.

Gdybym kiedyś miał za dużo pieniędzy

https://www.amazon.pl/Sievers-Law-Germanic-Charles-Barrack/dp/0820430420

A uczę u dominikanów!

Wolę Platona od Arystotelesa i Augustyna od Tomasza z Akwinu.

piątek, 27 sierpnia 2021

Tylko jeden werset na dzisiaj

Niech szybko nas spotka Twoje zmiłowanie (Ps 79[78]:8).

Po zastanowieniu, jednak i drugi: Boże, wybaw Izraela ze wszystkich jego niedoli (Ps 25[24]:22). Od kilku dni mi towarzyszy.

czwartek, 26 sierpnia 2021

Siedem lat

Musiałem sprawdzić, nie pamiętałem roku: siedem lat temu połamała mi się ręka. To jednocześnie dużo i mało czasu. I dużo kilogramów, sądząc po zdjęciach. Ślady po szwach zostaną już ze mną na zawsze: czy po Drugiej Stronie też? Czy będą tam świeciły albo coś tam innego się z nimi stanie? Zastanawiałem się, czy nie zrobić sobie na nich tatuażu, żeby nie były tak widoczne, ale chyba już jestem za stary, ja i moja skóra.

Kupiłem sobie olejek z wrotycza, właśnie go wypróbowuję w kominku. Przyjemnie pachnie.

wtorek, 24 sierpnia 2021

Z Litanii Loretańskiej

Opiekunko migrantów, módl się za nami.

Przynajmniej za to można pochwalić polskich biskupów. Gościnność względem obcego jest jednym z wyznaczników naszej wiary, piszą biskupi. Niedopuszczanie do nich lekarza czy osób z żywnością i odzieżą jest po prostu niechrześcijańskie. Ale cóż, większości Polaków do chrześcijaństwa i Ewangelii daleko. Lud ten czci Mnie tylko wargami, a sercem swym daleko jest ode Mnie, powiedział Pan przez proroka.

poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Rosa Indica

Dziś dzień św. Róży z Limy, Róży od świętej Maryi, patronki mojej najdroższej przyjaciółki z Karmelu. Fragment hymnu z jutrzni, z dominikańskiego brewiarza:

Iugis tibi laus, Trinitas,
reddatur omni tempore,
et cum Rosa nos pertrahe
ad nuptiale gaudium.

Słyszymy o tym w każdej mszy, gdy wzywani jesteśmy na ucztę weselną Baranka. O to w tym wszystkim chodzi: wejść na ucztę godów Baranka.

sobota, 21 sierpnia 2021

piątek, 20 sierpnia 2021

Mówi się?

Ciekawe, czy ktoś pamięta, w dobie telefonów komórkowych, że kiedyś rozmowę międzymiastową trzeba było specjalnie zamawiać, a w jej trakcie włączała się telefonistka i pytała: Mówi się? Nie, proszę pani, krzyczy się.

Bernard z Clairvaux... Związany w hymnie dzisiejszym i kolekcie ze światłem, oświecony blaskiem wiekuistego Słowa. Kiedyś, za sprawą Mertona, bardzo mnie interesowali cystersi. Życie w ich klasztorze wydawało mi się ideałem.

czwartek, 19 sierpnia 2021

Częściowo

Dziś, w dniu świętego Oswina, mojego szczególnego patrona, częściowo zaśpiewałem oficjum. Całkowicie odruchowo. Może nawet nie było to takie straszne dla uszu św. Oswina. 

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Quos mavis?

Właściwie trudno mi powiedzieć, czy wolę Celtów, czy Wikingów. Jedni i drudzy tworzyli wspaniałe opowieści, niezwykłe mity, które kocham. Jedni i drudzy byli związani z Północą. Jedni i drudzy wydali wspaniałych świętych, no, może Celtowie trochę więcej. Teraz zagłębiam się znowu w Mabinogion i starą walijską poezję.

niedziela, 15 sierpnia 2021

In Assumptione sanctae Mariae

Ecce adest dies praeclara, in qua Dei Genetrix Virgo caelos ascendit. Inter choros sanctorum fulget sicut sol in virtute caelesti. Tak czytamy dziś, a właściwie czytaliśmy w nocy, w brewiarzu. Wiele już pisałem o Wniebowzięciu, nie będę się powtarzał ani na siłę wymyślał. Niech nam wystarczy dzisiaj zachwyt nad Paschą świętej Maryi.

sobota, 14 sierpnia 2021

Urzeit wird Endzeit

In myth primeval event and eschatological event merge. Thus the myth provided assurance that the outcome of the struggle between Creator and chaos is certain, and that the power of evil has been broken. (Bernard F. Batto, Slaying the Dragon)

piątek, 13 sierpnia 2021

Pathetic

Co i rusz się okazuje, jak żałośni są polscy biskupi. Lepiej by już milczeli, zamiast p****ć głupoty, czy to w sprawie koronawirusa, czy pedofilii w Kościele.
 
A słowo p****ć było kiedyś całkowicie powszechne i niewulgarne.

środa, 11 sierpnia 2021

... i dwie małpki

Z jutrzni dzisiejszej: Simplex fac cor meum (Ps 86[85]:11). 

Prorok nazywa sprawiedliwym człowieka, który zatyka uszy, by nie słyszeć o krwawej zbrodni, i oczy zamyka, by zła nie widzieć (Iz 33:15). To jak te małpki, które zasłaniają oczy, uszy i usta, aby unikać zła w spojrzeniu, słyszeniu i mowie. Mam taką jedną, z zasłoniętymi oczami, bo tylko ta była w sklepie.

wtorek, 10 sierpnia 2021

Bóg chciał więcej

Patron dzisiejszy, diakon Wawrzyniec, mógł właściwie zostać świętym jako jałmużnik, ten, który troszczył się o ubogich, zgodnie z nakazami Ewangelii. Bóg jednak chciał więcej i sprawił, że Wawrzyniec został męczennikiem i jako taki wkroczył w bramy nieba...

sobota, 7 sierpnia 2021

Gramatyka po...

Czytam gramatykę łacińską po staroangielsku. Tak, tak. Pióra Ælfrica, o którym chyba już kiedyś wspominałem.

I jeszcze czytam Slaying the Dragon. Mythmaking in the Biblical Tradition. Kto by pomyślał, że bliskowschodni mit o stworzeniu jest obecny nawet w opowieści(ach) o przejściu przez Morze Czerwone...

piątek, 6 sierpnia 2021

Speciosus forma prae filiis hominum

Przemienienie Pańskie, które dziś wspominamy, zwraca uwagę na piękno Wcielonego Słowa, na piękno Pana w Jego cielesności. Przemieniony Jezus budzi zachwyt i uniesienie. Pokazuje się taki, jakim jest po drugiej stronie świata, w królestwie swojego Ojca. 

 Jak Glorfindel przy brodzie wobec Nazguli.

czwartek, 5 sierpnia 2021

Czekała na cud najwierniejsza z Ziut

Kojarzę ten fragment piosenki z jakiegoś filmu, oglądanego bardzo dawno temu, ale zupełnie nie pamiętam, jaki to był film. Może ktoś pamięta?

środa, 4 sierpnia 2021

Św. Jan Maria Vianney i św. Oswald oraz film

W dzieciństwie czytałem książkę o św. Janie Marii, chyba miała tytuł Święty i diabeł, i od tego czasu bardzo go lubię. A dziś, w jego wspomnienie, zachowuję też post ku czci św. Oswalda męczennika, którego wspominać będziemy jutro.

Wczoraj byłem w kinie na Zielonym Rycerzu. Obrzydliwy film. Brzydcy aktorzy, brzydkie wnętrza, koszmarna muzyka, i w ogóle całość niezgodna z 14-wiecznym poematem. Gawain nie jest rycerzem, ścina głowę Rycerza mieczem, a nie toporem, ulega pokusom pani de Hautdesert, ucieka, kiedy Rycerz ma mu zadać cios, a potem zostaje królem w miejsce Artura... Nazywanie tego adaptacją to gruba przesada.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Módl się za nami wraz ze św. Michałem Archaniołem i wszystkimi mocami nieba

Dziś dzień Maryi Panny Królowej Aniołów, albo inaczej: Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli. Nie byłem nigdy w Asyżu i pewnie nie będę, Porcjunkulę znam tylko ze zdjęć. Ten kościółek kochał św. Franciszek, i z nim jest związany dzisiejszy odpust, którego oby nam Bóg udzielił, bo grzechy nasze są wielkie, a kary za nie straszliwe. Liturgia stawia dziś przed nami Maryję jako szczep winny, o wonnym kwieciu, obraz z Księgi Syracydesa. W Niej wszelka łaska drogi i prawdy dla nas, zbłąkanych. Usłysz synów Twoich, wzywających Ciebie!

niedziela, 1 sierpnia 2021