poniedziałek, 20 czerwca 2016

Protomartyr Britanniae

Dziś wspomnienie św. Albana, pierwszego męczennika na Wyspach Brytyjskich. Poniósł śmierć w 3. wieku, w Verulamium, mniej więcej tam, gdzie obecnie jest St Albans. Co ciekawe, pierwszy męczennik, protomartyr, ma w kalendarzu liturgicznym w Anglii tylko wspomnienie. Chociaż i w Polsce Pięciu Braci Męczenników ma tylko wspomnienie, może dlatego, że żaden z nich nie był biskupem, jak przyjezdny Wojciech, Czech, który na dodatek zginął na ziemiach pruskich...


Powstańcie, chrześcijanie z Albionu, z radością przyłączcie się do pieśni, w świętych hymnach głosy wznoście! Sławmy chwalebnego Albana, który bielszy, zgodnie ze swym imieniem*), niż śnieg stał się, gdy obmyła go krew męczeńska; wyznał Chrystusa przed bezbożnym tyranem i otrzymał z ręki Pana na wysokościach koronę chwały.

Z wiarą, z pobożnością, z oddaniem śpieszmy do świętego grobu męczennika Albana, który pierwszy w Brytanii przelał krew za Chrystusa Pana, z własnej woli oddał za Niego swe życie. Módlmy się, abyśmy przez jego wstawiennictwo dostąpili miłosierdzia i zbawienia dusz naszych. (prawosławna liturgia ku czci św. Albana)
_______________________
*) Albus, po łacinie, znaczy biały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz