wtorek, 30 marca 2021

Opuszczenie

Jezus na krzyżu skarży się Ojcu, że Go opuścił. Wchodzi w zupełną pustkę, tam, gdzie Boga nie ma, gdzie grzesznik (a więc każdy z nas) jest od Niego całkowicie odcięty, oddzielony. Jezus w to wchodzi w czasie swej męki i śmierci, i wychodzi stamtąd jako Zwycięzca.

niedziela, 28 marca 2021

Pokrzepienie z modlitwy godzin

Tu mecum es (Ps 23[22]:4).

Hi tibi passuro solvebant munia laudis, nos tibi regnanti pangimus ecce melos

W Ewangelii św. Marka Jezus na krzyżu modli się po aramejsku, w swoim ojczystym języku, tym, którym mówił od dziecka. Człowiek umierający, tracący powoli przytomność, używa tego języka, który jest mu najbliższy, nie tego, którego się później nauczył.

To, między innymi, jeden z dowodów na to, że Ewangelia Markowa jest najstarsza z zachowanych Ewangelii. Ale nie to jest dzisiaj najważniejsze; dziś to wołanie Jezusowe niech kieruje naszą myśl ku cierpiącemu i umierającemu za nas Panu, który po męce krzyża wszedł do chwały zmartwychwstania, o czym przypominają dzisiejsze modlitwy i śpiewy, jak chociażby ten zacytowany w tytule śpiew z procesji. Jest to piękny hymn, w którym Boga chwalą nie tylko aniołowie i śmiertelnicy, ale i cuncta creata, całe stworzenie.

sobota, 27 marca 2021

Bezskutecznie

Poszukiwałem w okolicy domu kogoś sprzedającego palemki, takie prawdziwe, z bazi i bukszpanu, a nie jakieś suche badyle. Były tulipany, palemek nie było. Nigdzie dalej nie pójdę, bo boję się wirusa, więc jutro będę bez palemki.

czwartek, 25 marca 2021

γένοιτό μοι, czyli dzień adwentowy

Dziś Zwiastowanie Pańskie, dzień, w którym Słowo stało się ciałem. Poszedłem na mszę, bo nie wiadomo, jak będzie z kościołami w najbliższych tygodniach, czy będzie można skorzystać z Boskich Misteriów. W Triduum na pewno nie...

Dzień adwentowy, kiedy ze szczególną uwagą odmawiamy Anioł Pański (albo przynajmniej się staramy...) dla uwielbienia Wcielenia Bożego Słowa. Piękny hymn w I nieszporach, przypisywany Wenancjuszowi Fortunatowi, jednemu z najlepszych poetów łacińskich. Ale modlitwa po Komunii przypomina, że wiara we Wcielenie zakłada też wiarę w tajemnicę paschalną, w Zmartwychwstanie, do którego przecież potrzebne jest ciało.

Obym przyjął Zbawiciela tak, jak przyjęła Go Dziewica Maryja, z Jej pokorą i odwagą.

Po mszy ksiądz odczytał modlitwę, bardzo piękną, o oddalenie od nas pandemii koronawirusa. Modlitwa ufności we wszechmoc Bożą. Abba, spójrz, co się dzieje, i ulituj się nad nami.

Aha, i w czasie mszy było przyklęknięcie na odpowiednie słowa Credo, ksiądz o wszystkim pamiętał.

wtorek, 23 marca 2021

Biedna głowa

Z dzieciństwa znam jedną melodię Ludu, mój ludu. Natomiast ostatnio pojawiła się druga (może to kwestie regionalne?), którą słyszę i na mszach w telewizji, a która bardzo mi się nie podoba. Do tego jest taka nachalna, że wchodzi do głowy i wypiera tę drugą, starszą!

niedziela, 21 marca 2021

Wołanie i płacz

Kiedyś ktoś mi mówił, że nie może pogodzić się z obrazem Chrystusa z dzisiejszego drugiego czytania (Hbr 5:7-9), że mu po prostu nie pasuje Chrystus płaczący i głośno wołający z obawy przed śmiercią. A jednak, Chrystus stał się człowiekiem aż do końca, przeżył lęk przed śmiercią, błagał Boga, aby go od niej wybawił, i został wysłuchany w swoim zmartwychwstaniu.

sobota, 20 marca 2021

Znaczki pocztowe

W dzieciństwie zbierałem znaczki, chociaż zupełnie nie znałem się na ich wartości. Były to, siłą rzeczy, znaczki głównie radzieckie, bułgarskie i węgierskie. Nie wiem, czy nie wrócić do tego hobby za sprawą znaczków wydanych właśnie przez Royal Mail, a są to znaczki z królem Arturem. Podoba mi się zwłaszcza ten z Zielonym Rycerzem i panem Gawainem.

środa, 17 marca 2021

Tak się zastanawiam

Dlaczego dzisiejszy patron, św. Patryk, jest w kalendarzu ogólnym Kościoła rzymskiego, a św. Dawida z Walii czy św. Kolumby, też wielkich świętych i ewangelizatorów, nie ma.

wtorek, 16 marca 2021

Ornithologia psalmica, seu hodiernum officium lectionis

Similis factus sum pelicano solitudinis, factus sum sicut nycticorax in domicilio, vigilavi et factus sum sicut passer solitarius in tecto (Ps 102[101]:7-8).

poniedziałek, 15 marca 2021

* * *

Każda okoliczność, każde zdarzenie, każde cierpienie jak i każda radość jest sakramentem, który jej [tzn. duszy] daje Boga. (św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej)

niedziela, 14 marca 2021

Słowa ufności i pociechy

Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3:17). Czy istnieją słowa bardziej niż te pełne pociechy i nadziei?

sobota, 13 marca 2021

Astra Zeneca?

No, i udało mi się zapisać matkę na szczepienie, na 21 kwietnia, gdzieś na peryferiach Warszawy. Ciekawe, jaką szczepionkę dostanie.

czwartek, 11 marca 2021

Mija połowa

Dziś śródpoście, mija połowa Wielkiego Postu. Uczucia radości z tego powodu przenosi Kościół na najbliższą niedzielę, która będzie na różowo i ze śpiewem Laetare Ierusalem.

Modlitwa po Komunii dzisiaj wyraża pragnienie, abyśmy skutki zbawienia czerpali z sakramentów, misteriów świętych, i zachowywali je w naszym życiu, w naszych obyczajach.

środa, 10 marca 2021

Bóg miłosierny

Dzisiaj zauważyłem, że Bóg, kiedy objawia się Mojżeszowi (Wj 34:5-7), nie przedstawia się jako wszechmogący czy wszechmądry, ale jako miłosierny, odpuszczający grzechy. Owszem, jako karzący także, ale przede wszystkim miłosierny do tysiącznego pokolenia.

Miłosierny Boże, daj mi poznać Ciebie.

wtorek, 9 marca 2021

Finrod Felagund

Do posłuchania i obejrzenia: pojedynek Finroda z Sauronem na pieśni mocy. Pięknie zrobiony film.

Prze(d)świt Wielkanocy

W dzisiejszej psalmodii czytamy: This God of ours is a God who saves. The Lord our God holds the keys of death (Ps 68:21). Nie może się to skojarzyć inaczej niż z Paschą Pańską: w Wielką Sobotę będziemy śpiewać: Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków, i mam klucze śmierci i Otchłani.

Chrystus zmartwychwstał według Pisma, a więc i według tego psalmu, jak wyznajemy w mszalnym Credo w każdą niedzielę.

poniedziałek, 8 marca 2021

Dzisiejsza modlitwa nad ludem

Bo taką modlitwę na zakończenie mszy, przed błogosławieństwem, przewiduje na poszczególne dni Wielkiego Postu Mszał rzymski: Błagamy, Panie, niech prawica Twoja strzeże ludu błagającego, a oczyszczony niech łaskawie poucza, aby dzięki doczesnym pociechom postąpił ku dobrom przyszłym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

niedziela, 7 marca 2021

Prawo szabatu

Jak poucza nas dzisiaj Księga Wyjścia, spoczynek szabatu obowiązywał także zwierzęta, żyjące wraz z człowiekiem; nie można było zmuszać ich do pracy. Taki drobny szczegół, który łatwo przeoczyć w dzisiejszym czytaniu.

sobota, 6 marca 2021

Lęk i bojaźń

Odróżnić lęk od bojaźni Bożej. Ważne, a czasami trudne, bo niewłaściwy obraz Boga siedzi gdzieś w głowie.

Czytam, a właściwie poczytuję, Rekolekcje z Małą Arabką, bo nie zdobyłem się na przeprowadzenie całego tygodnia rekolekcji w domu. Ducha Świętego Mariam nazywała Matką (po hebrajsku przecież ruah może być i żeńskiego rodzaju, a współcześni teologowie często piszą o Nim 'she'). Pragnęła Jezusa nade wszystko. Prawdziwie błogosławiona...

A wczoraj odprawiłem drogę krzyżową z rozważaniami św. Tomasza More'a. Ciężar krzyża to ciężar naszych grzechów, obyśmy ich nigdy więcej nie popełniali, z miłości do Jezusa; oby On nas wybawił.

czwartek, 4 marca 2021

Chrzcielne 'Chwała na wysokości Bogu'

Mam to szczęście, że w rocznicę mojego chrztu prawie zawsze odmawia się Chwała na wysokości Bogu i mogę tym hymnem dziękować Panu za wielką łaskę chrztu.

środa, 3 marca 2021

Protestuję

Ja zdecydowanie nie chcę być zaszczepiony chińską szczepionką, załatwioną po znajomości przez PAD. Ciekawe, czy sam by się nią zaszczepił.

What is above

Death stands over our heads,
A shroud spread wide —
But above its canopy stands Heaven.

(z The Book of Taliesin, tłum. G. Lewis i R. Williams)

Urzeka mnie ten fragment.

wtorek, 2 marca 2021

Z modlitwy Manassesa

Quia indignum salvabis me secundum magnam misericordiam tuam. Bóg zbawia nas nie dlatego, że na to zasługujemy, ale dlatego, że wielkie jest Jego miłosierdzie. Indignus, non dignus, tak o sobie mówimy przed przyjęciem Komunii. A Bóg w miłosierdziu swoim przychodzi do nas.

poniedziałek, 1 marca 2021

Dewi Sant, czyli św. Dawid

Dziś dzień świętego Dawida z Walii, mojego szczególnego patrona. Kiedyś napisałem o nim pieśń, ale nie wiem, gdzie ją zapisałem. Wysyłałem Dawidowi Gospodarkowi, może on gdzieś ma.


A to daffodils z ogrodu mojego znajomego z Walii, kwitnące na dzień świętego Dawida; mnie się dziś żadnych nie udało kupić: