poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Spolszczenie Homera
niedziela, 28 kwietnia 2024
Można inaczej
Zamiast krzew winny: winorośl. Zamiast latorośle: gałązki. Zamiast trwać: mieszkać. Zamiast ten, który uprawia: rolnik. Uschłe gałązki już zostały wyrzucone (aoryst proleptyczny.) I cała Ewangelia ożywa.
sobota, 27 kwietnia 2024
piątek, 26 kwietnia 2024
Matko Dobrej Rady, módl się za nami
czwartek, 25 kwietnia 2024
Błąd gramatyczny na drodze do Poznania
Od jakiegoś czasu krąży po sieci piosenka, napisana na modłę mszalnego psalmu, z refrenem: Marcus episcopus, wracaj do Poznania. Oczywiście, w łacińskim kawałku refrenu jest błąd, kto chce, może poszukać jaki, ale sama piosenka jest świetna, bo i bawi, i skłania do rozmyślań. W każdym razie, myśl jest taka: nie każdy, kto nosi imię wielkiego Ewangelisty, jest go godzien. Ale można się pocieszać, że spora część polskich biskupów już wygląda jak post-mortem, więc trzeba tylko być cierpliwym i ufać Bogu.
środa, 24 kwietnia 2024
Eodem die 23 aprilis
wtorek, 23 kwietnia 2024
23 kwietnia
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Beryle i szczury
niedziela, 21 kwietnia 2024
Rzeczy, których nie rozumiem
sobota, 20 kwietnia 2024
czwartek, 18 kwietnia 2024
Obrzydliwość ludzka nie zna granic
Jak można sprzedawać do rzeźni źrebną klacz lub ośliczkę? To jakieś obrzydliwe wynaturzenie ludzi! Kiedyś w bibliotece Zamku Królewskiego oglądałem renesansowy modlitewnik, którego pergamin zrobiony był ze skór nienarodzonych jagniąt. Równie obrzydliwe wynaturzenie. Jak można było stawać przed Bogiem z tak skrwawionymi rękoma...
Jeśli możecie, podpisujcie petycję zakazującą posyłania do rzeźni osiołków, kucyków i koni.
wtorek, 16 kwietnia 2024
Antyfony wielkanocne
W Okresie wielkanocnym mamy własne antyfony do psalmodii jutrzni i nieszporów. To bardzo piękne, pokazuje nam wyjątkowość tego, po macoszemu traktowanego przez Trydent, okresu. I te antyfony często są modlitwą i Chrystusa, i nas jednocześnie. Mówią o śmierci i o przywróceniu życia przez Boga. Bo Chrystus umarł, i z Otchłani modlił się do Ojca o powrót do życia, i my umarliśmy, przez chrzest, i razem z Chrystusem idziemy do nowego życia. Warto tym paschalnym antyfonom poświęcić trochę uwagi, bo są głęboko teologiczne i teologicznie głębokie.
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Można kogoś (nie)lubić
niedziela, 14 kwietnia 2024
Passivum divinum i omamy
Tak. Chyba
sobota, 13 kwietnia 2024
Śpiesz się, Kopciuszku
czwartek, 11 kwietnia 2024
Prowadź nas
wtorek, 9 kwietnia 2024
poniedziałek, 8 kwietnia 2024
Requiem dicite
niedziela, 7 kwietnia 2024
Dux vitae mortuus regnat vivus
piątek, 5 kwietnia 2024
Rozmyślając nad hiperkaliemią
Rozmyślam też nad tym, czym się zajmują, co robią, i o czym myślą polscy biskupi. Z uporem maniaka walczyli o to, aby 6 stycznia był dniem wolnym od pracy. Wybłagali w Watykanie, aby 8 grudnia, dzień Niepokalanego Poczęcia, był obchodzony także w niedzielę. Przenieśli w ramach tak zwanych względów duszpasterskich jakże ważne święto Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku – poświadczonego biblijnie – na niedzielę. A dlaczego nie pomyśleli nigdy o tym, żeby przesunąć Wigilię wielkanocną na przynajmniej 21:00 i przenieść święcenie pokarmów z Wielkiej Soboty na czas po Wigilii Paschalnej? To by dopiero było prawdziwe zrozumienie liturgii. Ale pewnie wolą hołubić bezmyślnie ludzkie tradycje ponad Boskie. Nie, ja nie lubię polskich biskupów, może i dlatego, że nie znam ich osobiście. Wystarczą mi ich pasterskie listy.