piątek, 18 kwietnia 2014

Daje do myślenia

Watykan. Droga krzyżowa w Wielki Piątek: 21:15. Wigilia wielkanocna: 20:30.

Watykan i z pewnością wiele, wiele kościołów na świecie. Wigilia wielkanocna. Czytania skrócone. III lub II Modlitwa Eucharystyczna. Czy to naprawdę najważniejsza i najuroczystsza liturgia w roku? Kiedy ostatni raz papież sprawował tę Wigilię ze wszystkimi czytaniami? Jan Paweł II może? Nie ma jak sprawdzić. Skrócenie czytania o stworzeniu świata jest idiotycznym pomysłem, opartym na równie idiotycznych (jeśli w ogóle istniejących) względach duszpasterskich. Chodzi o skrócenie liturgii o kilka minut? Czy może o obawę, że tak nienaukowe czytanie może budzić zgorszenie czy niezrozumienie? Swoją drogą, ostatni raz słyszałem homilię, wyjaśniającą czytania Wigilii wielkanocnej, kiedy miałem lat 10 lub 11. Pamiętam dokładnie, bo ksiądz, nawiązując do czytań z proroków Izajasza i Ezechiela, wspomniał o niewoli babilońskiej i Marduku. Zapadło mi w pamięć, bo od dzieciństwa żyłem w świecie bogów.

Warszawa. Wielki Piątek, 12:00. Słychać bicie dzwonów.

Kościół w Jasienicy zamknięty. Nie obchodzi się w nim Triduum. Ale w Wielką Sobotę przyjedzie biskup na święcenie jedzenia.

Życzenia świąteczne: smacznego jajka, mokrego dyngusa. Istota Wielkanocy? A jeśli ktoś jest uczulony na jajka, co wtedy? Nie może świętować?

[dopisek] Telewizja Polska. Transmisja Drogi krzyżowej z Koloseum. Polski tłumacz-komentator: Czytanie z drugiego Listu do Rzymian.

[dopisek 2] Ciekawe, czy ktoś zauważył, że papieże w czasie Wigilii wielkanocnej mają zwykle ornaty mniej uroczyste, mniej ozdobne niż w sam dzień Zmartwychwstania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz