poniedziałek, 28 stycznia 2013

Msza z apokryfami

W liturgii za zmarłych Kościół łaciński używa słów, zaczerpniętych z apokryficznej 4. Księgi Ezdrasza, którą znaleźć można w wydaniach Wulgaty. Śpiew na wejście: Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis, i śpiew na Komunię: Lux aeterna luceat eis, cum sanctis tuis in aeternum, quia pius es, nawiązują do 4 Ezd 2:34.35. Czytamy tam: expectate pastorem vestrum, requiem aeternitatis dabit vobis (...) parati estote ad praemia regni, quia lux perpetua lucebit vobis per aeternitatem temporis. Oczekujcie waszego pasterza, mówi Ezdrasz, On da wam odpoczynek wieczny (...) bądźcie gotowi na nagrodę królestwa, bo światło bez końca będzie wam świecić, przez wieczne czasy. Ezdrasz pisał jeszcze: fugite umbram saeculi huius, accipite iucunditatem gloriae vestrae, uciekajcie przed cieniem tego świata, przyjmijcie radość waszej chwały (4 Ezd 2:36). Tych słów z kolei używa Kościół we wtorek Oktawy Zesłania Ducha Świętego, zwracając się tak do nowo ochrzczonych, zapowiadając im chwałę, do której wejdą po śmierci.

Do tych słów z apokryfu, dodaje Kościół słowa psalmisty: Te decet hymnus, Deus, in Sion, et tibi reddetur votum in Ierusalem; exaudi orationem meam, ad te omnis caro veniet (Ps 65 [64]:2-3). Tobie, Boże, przystoi pochwalna pieśń na Syjonie, przed Tobą wypełnią śluby w Jeruzalem; wysłuchaj modlitwę moją, do Ciebie wszelkie ciało [czyli: wszelka istota śmiertelna] przyjdzie.

Te ostatnie słowa: ad te omnis caro veniet, określające nieuniknioność naszej śmiertelnej kondycji, są jak westchnienie, przeciwnie do antyfony z jutrzni: A porta inferi erue, Domine, animam meam. Ta brzmi jak krzyk z głębokości: Od bram Otchłani ocal moją duszę, Panie.

PS W czasie mszy pogrzebowej kard. Glempa można było usłyszeć, z ust komentatora, że Ojciec święty Jan Paweł II (sic!) skierował na ręce kard. Nycza list kondolencyjny. Może to uznać za cud w sprawie kanonizacyjnej... Na zakończenie mszy, od tegoż samego komentatora mogliśmy się dowiedzieć, że wiele zawdzięczamy kardynałowi Stefanowi (sic!). Mało przyjemne wpadki na takiej uroczystości. Pomijam już kazanie, które było, jak to ujęła moja matka, o wszystkim i o niczym, ale takie są wszystkie chyba kazania obecnego prymasa...

A tutaj można zobaczyć tytularny rzymski kościół śp. kard. Glempa.

3 komentarze:

  1. Nie. Nie wszystkie są takie. Na pewno. Jeśli zaś są, pozwalam sobie uważać, że nie bez przyczyny - różnej od tej, którą, być może, sugeruje wielokropek. Piękna, swoją drogą, rzecz, taki wielokropek, wymowna i niedookreślona...

    OdpowiedzUsuń