sobota, 31 października 2015

Na Wszystkich Świętych wieczór

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże, radując się z postu, poświęconego czci Twojej. Czcigodną uroczystość Wszystkich Świętych uprzedzamy upragnionym obchodem, abyśmy mogli przygotować się do jej uroczystego świętowania, przez Chrystusa, Pana naszego. Przez Niego Twój majestat chwalą aniołowie, wielbią Władze, z drżeniem oddają cześć Potęgi. Niebiosa i Moce niebios, a także szczęśliwi serafini we wspólnej radości wysławiają. Błagamy, abyś pozwolił i naszym głosom przyłączyć się do nich, by w pokornym wysławianiu wołały: Święty, święty, święty Pan, Bóg Zastępów. Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej! (średniowieczna prefacja na wigilię Wszystkich Świętych)

3 komentarze:

  1. Aż sprawdziłam - w moim szczenięctwie większość prefacji kończyło się w ten sposób: przez Niego Twój Majestat chwalą Aniołowie, wielbią błogosławione Duchy, z lękiem oddają cześć Potęgi. Niebiosa i Moce niebios oraz błogosławieni Serafini we wspólnej wysławiają radości. Dozwól, prosimy, aby i nasze głosy przyłączyły się do nich, w pokornym uwielbieniu wołając...
    Ciekawe, że Władze to błogosławione duchy, może to polskie tłumaczenie było zainspirowane tym, że władze onego czasu jednoznacznie się kojarzyły z nie-aniołami?

    OdpowiedzUsuń
  2. Te Władze to po łacinie Dominationes, niektórzy tłumaczą jako Panowania, co dobrze odpowiada greckiemu Kuriotetes. Może rzeczywiście władz unikano w dawnym tłumaczeniu, władza ludowa etc. Szkoda, że nowe tłumaczenie nie zachowało tego zakończenia, z wymienieniem chórów anielskich.

    ... aeterne Deus, reverentiae tuae dicato ieiunio gratulantes, qua veneranda omnium sanctorum sollemnia desideratis praevenimus officiis, ut ad eadem celebranda sollemniter praeparemus, per Christum etc.

    To jest wg mszału biskupa Leofrica, czy właściwie trzeba by napisać: Leofrića, żeby oddać staroangielską wymowę. W średniowieczu nawet wigilie apostołów miały własne prefacje, dopiero Trydent wyciął je z mszału.

    OdpowiedzUsuń