wtorek, 12 lipca 2016

Antoni

Właśnie się dowiedziałem, że nie żyje, rażony piorunem. O, gorzka wiedzo! Wszak mówiliśmy o gromach Jowisza, o sacrum miejsca czy człowieka, w którym gromowładny się objawił! O, drwiąca wiedzo!

Uczyłem Antoniego w nowicjacie w zeszłym roku... W sierpniu złożył pierwsze śluby. Był ornitologiem, wiedział wszystko o ptakach. Znał fiński. O, ironio Tego, który Jest! Przecież tej nocy miałem do niego napisać, zapytać o sokoły! Już nie napiszę, już się nie dowiem... Sed signifer, sanctus Michael, repraesentet eum in lucem sanctam.


I samo stworzenie będzie wyzwolone, nie tylko ty, ale i to, co jest słabsze/lichsze od ciebie, i to, co nie ma duszy ani czucia, to [wszystko] będzie mieć udział w dobrach: i nie będzie już zniszczalne, ale będzie ciebie naśladować. A tak jak stało się zniszczalne, kiedy ty stałeś się zniszczalny, tak też, kiedy ty staniesz się niezniszczalny, i ono takim się stanie. Jeśli zaś stworzenie cierpiało z twego powodu, ty też powinieneś, ze względu na Boga, wytrwale znosić cierpienia. (św. Teofilakt z Ochrydy, Komentarz do Listu do Rzymian)

2 komentarze:

 1. Placens Deo factus est dilectus
  et vivens inter peccatores translatus est;
  raptus est, ne malitia mutaret intellectum eius,
  aut ne fictio deciperet animam illius.
  Fascinatio enim nugacitatis obscurat bona,
  et inconstantia concupiscentiae transvertit sensum sine malitia.
  Consummatus in brevi
  explevit tempora multa;
  placita enim erat Deo anima illius,
  propter hoc properavit educere illum de medio iniquitatis.
  Populi autem videntes et non intellegentes
  nec ponentes in praecordiis talia,
  quoniam gratia et misericordia est in electis eius,
  et visitatio in sanctis illius.

  Myślę o jego mamie.
  Myślę, że teraz wielu ludziom jest bardzo bliska.
  I to też jest to Słowo, że nikt nie oddaje dla Niego domów, pól, dzieci, żeby nie otrzymał stokroć więcej - w przedziwnie bolesny sposób. Rzeczywistość nowej rodziny. Właśnie wtedy, kiedy wolałaby tego jednego, umiłowanego, zamiast tych stokroć więcej zupełnie obcych, wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W piątek pogrzeb, na tym samym cmentarzu, na którym pochowano moją siostrę.

   Usuń