niedziela, 10 lipca 2016

erunandelincë, do boju!

Chociaż dziś Śmierdziela nie było, może jest na wakacjach, może cały miesiąc, to jednak czujnym należy pozostać...

Congregatio de Cultu Divino et Disciplina Sacamentorum
Instructio Redemptionis sacramentum: De quibusdam observandis et vitandis circa Sanctissimam Eucharistiam (23.04.2004)
[59] Cesset reprobandus usus, quo Sacerdotes vel Diaconi aut christifideles hic et illic textus sacrae Liturgiae ipsis pronuntiandos commissos proprio arbitrio mutant seu variant. Cum ita enim faciant, sacrae Liturgiae celebrationem instabilem reddunt et haud raro authenticum sensum Liturgiae adulterant.
Innymi języki, ma ustać godny potępienia zwyczaj zmieniania, według własnego widzimisię, słów świętej liturgii, przez kapłanów, diakonów czy świeckich. Kiedy tak robią, sprawiają, że sprawowanie liturgii staje się, dosłownie, niestabilne: liturgia zaczyna się chwiać. Co więcej, często takie zmiany fałszują (jakże mocne łacińskie słowo, adultero!) prawdziwe znaczenie liturgii.

Myślę, że powinniśmy się jakoś połączyć, wszyscy, którzy bolejemy nad idiotycznymi zmian(k)ami liturgicznych tekstów (a czasami i gestów) przez durnych, zarozumiałych księży. Według Ewangelii, trzeba by ich najpierw upomnieć w cztery oczy, ale to niełatwe... Może lepiej przejść od razu do kroku drugiego i zrobić to w kilka osób? Czy może od razu przejść do trzeciego, i powiadomić Kościół? Czyli kogo? Nasz Episkopat, który zajmuje się wszystkim oprócz tego, co naprawdę konieczne (cf. Łk 10:42)? Proponowałbym działanie spoza Ewangelii: kupić rzodkiew i zastosować karę, jaką Ateńczycy wymierzali cudzołożnikom.

3 komentarze:

 1. Jeśli ktoś jest ciekawy, niech znajdzie gdzieś grecki słownik Abrmaowiczówny, i poszuka słów z rzodkwią (po grecku: rhaphanis) związanych, a znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. hm nie wiem. Na razie stawiam na edukację młodzieży, od ministrantów zaczynając... Młodsi są liturgicznie porządniejsi. Młodsi księża też.
  Realnie rzecz biorąc chyba trzeba na 40 lat na pustynię, może wymrą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nie doczekam, dlatego jestem za bardziej drastycznymi, a skutecznymi, metodami.

   Usuń