Kilka hymnów św. Ambrożego, dzisiejszego patrona, znajduje się w brewiarzu: dwa z nich śpiewane są w niedziele i poniedziałki okresu zwykłego (1. i 3. tydzień psałterza), jeden w godzinie przedpołudniowej okresu wielkanocnego, być może także hymn na dzień św. Agnieszki jest autorstwa Ambrożego.
Ambroży jest też autorem wspaniałego hymnu Intende, qui regis Israel, bardziej znanego jako Veni, redemptor gentium, od pierwszych słów drugiej zwrotki. Raby w swojej antologii nazywa go hymnem na wigilię Bożego Narodzenia – zdecydowanie jego treść jest odpowiednia dla tego dnia. W dawnym brewiarzu rzymskim, niestety, tego hymnu nie było; ale pojawia się np. w brewiarzu dominikańskim w nieszporach Bożego Narodzenia. W obecnej Liturgii Godzin jego fragmenty są przepisane na modlitwę czytań ostatniego tygodnia Adwentu.
Użycie tego hymnu w II nieszporach Bożego Narodzenia, jak w brewiarzu dominikańskim, budzi moje wątpliwości. Hymn wyraźnie mówi o czekaniu na Zbawiciela, o nocy Jego narodzenia, nocy wigilijnej. Z kolei rozciągnięcie go na ostatni tydzień Adwentu sprawia, że zbytnio on powszednieje. Szkoda, że nie zachowano go dla wigilijnej modlitwy czytań, na ten jeden, jedyny raz w roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz