Można się zastanawiać, dlaczego niektórzy święci byli lub są bardziej poważani w mszale od innych, tzn. zasłużyli na pełen formularz mszalny, podczas gdy inni mają tylko własną kolektę (a czasami, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, nawet tego im nie dano), podczas gdy resztę mszy bierze się z tekstów wspólnych.
I tak, na przykład, św. Maksymilian Maria Kolbe ma pełen formularz mszalny, a św. Teresa Benedykta od Krzyża (która też zginęła w Oświęcimiu) ma tylko własną kolektę. Jakieś stopniowanie świętych?
A może Edyta Stein ma swój formularz, w proprium karmelitańskim?
OdpowiedzUsuńMa, ale w Mszale rzymskim nie ma.
UsuńRzymskim, rzymskim? Czy 'rzymskim dla diecezji polskich'?
UsuńRzymskim-rzymskim, łacińskim, w najnowszej/ostatniej edycji.
UsuńPonadto obchody ku czci różnych świętych mają w Mszale różne rangi - to dopiero stopniowanie! Np. św. Maksymilian ma wspomnienie, a św. Teresa Benedykta tylko wspomnienie dowolne, choć akurat w Polsce święto.
OdpowiedzUsuńNie tyle w Polsce, co w Europie, bo jest jedną z patronek Europy, obok Katarzyny Sieneńskiej i Brygidy, które też ze wspomnień (pierwsza obowiązkowego, druga dowolnego) awansowały w Europie na święto. Teresa Benedykta jest w brewiarzu łacińskim podana pod świętem, Brygida i Katarzyna pod wspomnieniami, ale to akurat OK, bo typiczne wydanie liturgii godzin nie jest przeznaczone dla jakiegoś określonego regionu, ale dla całego Kościoła. Maksymilian Kolbe w łacińskich księgach ma własny formularz mszalny, a w brewiarzu własną antyfonę do Benedictus.
Usuń