sobota, 31 grudnia 2022

Śmierć równa dla wszystkich

Umarł Benedykt XVI. Miejmy nadzieję, że w swoim czasie dostanie tytuł doktora Kościoła.

Recessit pater noster, fons doctrinae verae, fidei propugnator defensorque strenuus. Oremus pro eo, ut et ille oret pro nobis ubi est.

Dla wybierających się na sylwestra

Jak uważano w dwudziestoleciu międzywojennym, prawdziwie elegancka suknia balowa może być tylko albo biała, albo czarna.

A kto wybierający się na sylwestra wie, że dziś jest wspomnienie świętego papieża Sylwestra, i stąd nazwa tego dnia?

piątek, 30 grudnia 2022

Syrop sosnowy

Ma być bardzo dobry, tylko nie powinienem przy nim brać neuroleptyków, chociaż nie wiem, jakie złe skutki mogą z tego wyniknąć, więc zaryzykuję. Chyba się obudzę.

Uprzejmie informuję, że z powodów ode mnie niezależnych chwilowo na blogu będzie przeważać tematyka zdrowotna.

czwartek, 29 grudnia 2022

3 minuty

Każde trzy minuty bez kaszlu to łaska. Ktoś zna jakiś dobry środek przeciwkaszlowy na kaszel suchy i nieproduktywny?

poniedziałek, 26 grudnia 2022

Czas i czasy

Przed Soborem Watykańskim II nikt nie przejmował się odmawianiem brewiarza o odpowiednich porach. Na ogół odnawiano go hurtem, czyli wieczorem dnia poprzedniego matutinum, które właściwiej byłoby nazwać nokturnem albo wigilią, i laudes, a dokładniej laudes matutinae, czyli poranne uwielbienia. Gdzieś koło 8:00 odmawiano jednym ciągiem wszystkie trzy modlitwy w ciągu dnia, około 13:00 były nieszpory i kompleta. Zupełna bzdura to była. Wcześniej, w średniowieczu, zanim Trydent okaleczył liturgię, pory odmawiania godzin liturgicznych zależały od pory roku. Zimą, kiedy noc była dłuższa, odmawiano więcej Psalmów w nokturnie, a jutrznia związana ze wschodem słońca, odmawiana była później. Tak samo nieszpory zimowe były wcześniej niż latem. W posoborowych tekstach podkreślono wyraźnie, że należy zachowywać odpowiedniość godzin i ich odniesienie do rzeczywistego czasu odmawiania, tak jak było pierwotnie.

niedziela, 25 grudnia 2022

ΕΥΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Słowo stało się ciałem, alleluja, alleluja. I zamieszkało między nami, alleluja, alleluja. Tak śpiewamy w dzisiejszych nieszporach. To jest eukatastrophe całych dziejów, całego świata, całego ludzkiego istnienia. Świat już pogrążał się w mroku, śpiewaliśmy w Adwencie, kiedy pojawił się Chrystus, aby go uratować.

I stało się

Jeden z tych razów, kiedy lit zawodzi i dopadło mnie przeziębienie, z gorączką i mnóstwem flegmy w głowie, a przecież nie jestem flegmatykiem, tylko melancholikiem.

sobota, 24 grudnia 2022

Cicha noc

Claritas Dei circumfulsit nos (cf. Lc 2:9). Tej nocy, tej właśnie nocy. Pax omnibus vobis!

Czy wy to widzicie?


Msza o północy, względnie msza w nocy sprawowana w Watykanie o 19:30! To pora, o której w niektórych zgromadzeniach kończą się nieszpory, ewentualnie sprawuje się mszę wigilijną. Do tego msza po włosku, a nie po łacinie, jak zwykle w wielkie uroczystości.

Koń by się uśmiał, i wół, i osioł.

Wnętrzności Boga

Czytamy dziś, że z wnętrzności Dawida będzie pochodził jego potomek, Mesjasz. A pieśń Zachariasza przypomina nam codziennie o wnętrznościach Boga, Miłosierdzia Bożego, czyli o miłosierdziu najgłębszym, wynikającym z samej istoty Boga, miłosierdziu czułym i serdecznym, takim, do jakiego tylko Bóg jest zdolny.

piątek, 23 grudnia 2022

Te są imiona

Imiona krewnych Jezusa, o których dzisiaj czytamy w Ewangelii, są bardzo znaczące: Jan, czyli JHWH jest łaskawy; Zachariasz, czyli JHWH pamięta; Elżbieta, czyli Bóg moją przysięgą. Wszystkie trzy są ukryte w pieśni Zachariasza, którą w czasie mszy czytać będziemy jutro.

czwartek, 22 grudnia 2022

Jak źrebię

Dzieciątko (po grecku brephos, pokrewne to słowo z polskim źrebięciem) podskoczyło w łonie Elżbiety, tak jak Dawid podskakiwał przed arką Bożą.

wtorek, 20 grudnia 2022

Pozdrowienie

Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum, virgo serena. (z Hiszpanii)

Bogurodzico Dziewico, raduj się, obdarowana łaską Maryjo, Pan z Tobą; błogosławiona jesteś między kobietami i błogosławiony owoc Twojego łona, bo zrodziłaś Zbawcę dusz naszych. (z Bizancjum)

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Ne timeas, Zacharia

Ciekawe, że do żony Manoacha Anioł Pański nie mówi: Nie bój się, bo przecież takie są zwykle pierwsze słowa aniołów, kiedy ukazują się ludziom.

niedziela, 18 grudnia 2022

Sen Josefa

Mówi się, że sen mara, a Bóg wiara. Biblia jednak pokazuje nam, że Bóg jest tak potężny, iż może nawet przez sen przemówić do człowieka. Co pan na to, doktorze Freud?

Ja wolę Junga.

sobota, 17 grudnia 2022

Rodowód Jezusa

Gdyby chociaż jednej osoby zabrakło, rodowód byłby przerwany i nie doprowadziłby nas do Jezusa, zwanego Pomazańcem, Syna Maryi. On nie brzydził się ani nie wstydził mieć w swoim rodowodzie nawet wielkich grzeszników (tak się akurat składa, że grzeszących przeciw szóstemu przykazaniu,  a w Kościele panuje obsesja co do tego przykazania).

czwartek, 15 grudnia 2022

Oremus

Modlitwa adwentowa z 10-wiecznego mszału:

Conscientias nostras, quaesumus, Domine, visitando purifica, ut veniens Iesus Christus, Filius tuus, Dominus noster, paratam sibi in nobis inveniat mansionem. Qui tecum.

Co ciekawe, mowa tu o Adwencie, przybyciu, Ojca, a dopiero potem Syna, który ma w nas zamieszkać.

wtorek, 13 grudnia 2022

Bałwanek? Obsikany

Huan zauważył bałwanka już z daleka, podbiegł do niego szybko, powąchał, podniósł nogę i obsikał. I tak bałwanek stał się dwukolorowy, biało-żółty (nie kojarzyć z flagą Watykanu). Z jaką radością pies zauważa elementy pionowe, które można obsikać!

poniedziałek, 12 grudnia 2022

Jutro dzień św. Łucji

Jedna z najbliższych mi świętych, z najcudowniejszymi antyfonami do Benedictus i Magnificat. Zawsze bardzo chciałem mieć ikonę św. Łucji, ale ciągle były inne wydatki... Jeśli dobrze pamiętam, to jej któryś z poetów (Dante?) zawdzięczał uleczenie wzroku. John Donne pisał jeden z wierszy na dzień św. Łucji, najkrótszy dzień roku (coś się widocznie zmieniło w liczeniu czasów od 17. wieku).

Łucjo, oblubienico Chrystusa, wstawiaj się za nami.

niedziela, 11 grudnia 2022

Maria vicit

Kolejny raz w życiu, kiedy dostąpiłem łaski dzięki prośbom i błaganiom Panny Maryi. Kolejny raz, i to w sposób tak widoczny, tak ewidentny, tak oczywisty, tak przejrzysty, że nie mogę mieć żadnych wątpliwości, iż to Ona za tym stoi. Jestem głupi, ale to Jej działanie potrafię zauważyć.

Ave, Maria, gratia plena, Dominus tecum.

sobota, 10 grudnia 2022

Połowa Adwentu

Czekamy w środku nocy, Huan na swoim posłaniu, ja na jego i swoim posłaniu (trochę piasku zostało) i czekamy, aż przyjdziesz, Jezu Chryste, Panie nasz. Noc ze swoimi nocnymi modlitwami jest czasem szczególnie uprzywilejowanym na czekanie. 

piątek, 9 grudnia 2022

Król i minerały

A co do tej giełdy minerałów, na którą nie miał kto ze mną iść, tak że w rezultacie sam nie poszedłem, to czuję się jak ten król z przypowieści, który urządził ucztę i zaprosił swoich znajomych, a każdy z nich znalazł jakąś wymówkę, aby nie przyjść. Gdzie szukać przyjaciół na każdy dzień?

czwartek, 8 grudnia 2022

Elbereth

Liturgiczne teksty o Niepokalanej Maryi przypominają mi zawsze o Elbereth. Biała jak śnieg szata, oblicze jaśniejące jak słońce, nieskażona żadnym grzechem, żadną zmazą, ta której najbardziej boi się Melkor. W jej obliczu jaśnieje ciągle blask Ilúvatara. Napisałem nawet kiedyś o tym artykuł i chciałem go opublikować, ale wydawcy chcieli w nim wprowadzić tyle zmian, że się wycofałem.

Wszechmoc błagająca

Św. Anzelm, którego dziś czytamy brewiarzu, w dzień Niepokalanego Poczęcia, pisał, że Bóg jest wszechmocny z natury, a Maryja przez swoje prośby. Jest wszechmocą błagającą, wszystko może, bo tak ściśle zjednoczona jest z Bogiem. Grecki Kościół nazywa Ją Pantanassa, wszechwładna.

Niektórych może te tytuły rażą, dla mnie były zawsze oczywiste, i mam szczególne nabożeństwo do Maryi, wszechmocy błagającej.

poniedziałek, 5 grudnia 2022

Wciskanie kitu

Mówi się, że Adwent jest czasem radosnego oczekiwania, i składa się z dwóch części.  W pierwszej, do 17 grudnia, oczekujemy na powtórne przyjście Jezusa, w drugiej, od 17 grudnia, czekamy na Boże Narodzenie, pamiątkę Jego pierwszego przyjścia.

Zupełna bzdura, wynikająca z braku znajomości adwentowych tekstów. Czy na Paruzję czekamy tylko w pierwszej części Adwentu? A co z resztą roku? Nie czekamy? To dlaczego we mszy powtarzamy: Oczekujemy Twego przyjścia w chwale? Poza tym, jeśli popatrzeć na kolekty adwentowe, to widać, że i w pierwszej części tego okresu pojawiają się takie, które odwołują się do Bożego Narodzenia, i w drugiej są takie, które mówią o przyjściu Chrystusa Sędziego na końcu czasu. (Ta myśl wchodzi nawet do I nieszporów Narodzenia Pańskiego.) To samo w prośbach jutrzni i nieszporów, i w antyfonach do Benedictus et Magnificat, i w hymnach obu części Adwentu.

A co do radości: owszem, ona jest w Adwencie, śpiewa się alleluja, ale szaty są fioletowe, jak w czasie pokuty, i nie śpiewamy Chwała na wysokości.

niedziela, 4 grudnia 2022

Wszystko, co robimy na ziemi

Jak mówi dzisiejsza kolekta, wszystkie nasze działania na ziemi, wszystko, co na ziemi robimy, czym się zajmujemy na co dzień, nie może nas powstrzymać, nie może nas opóźnić przed zjednoczeniem, spotkaniem z przychodzącym Chrystusem. Ile jest takich rzeczy, które mnie powstrzymują, takich drobiazgów, głupstw zupełnych, dupereli, które trzeba rozbić, tak jak w psalmie 137 rozbija się głowy dzieci babilońskich o mury Jerozolimy?

sobota, 3 grudnia 2022

Mt 25 i 5 idiotek

Jak najdokładniejsze tłumaczenie przypowieści o pannach z Ewangelii Mateuszowej, na zajęciach z nowicjatem: Pięć z nich było rozsądnych, a 5 było idiotkami. Co ciekawe, Jezus używa tu słowa μωρός, którego używania zakazuje w Kazaniu na górze, kiedy mówi, że jego użycie wobec brata zasługuje na ognistą gehennę.

środa, 30 listopada 2022

Zieleń

Od dzieciństwa fascynowała mnie historia pana Gawaina i Zielonego Rycerza. Niestety, nigdy nie udało mi się realizować ambitnego planu przeczytania tego poematu w oryginale, opieram się głównie na różnych tłumaczeniach. Za to kiedy byłem w Leeds na kongresie mediewistów, brałem udział w wycieczce po tak zwanym Gawain country i widziałem miejsce, które według wszelkiego prawdopodobieństwa było Zieloną Kaplicą, gdzie Zielony Rycerz miał ściąć Gawaina.

wtorek, 29 listopada 2022

O kapucynach, zwyrodnialcach i filmach

Patrząc 30 lat wstecz dochodzę do wniosku, że miałem głównie złe doświadczenia z kapucynami (poza jednym). Aż się dziwię, że chodziłem tam masochistycznie do spowiedzi. Może dlatego tylko, że tam były dyżury spowiedników poza mszą. Ale doświadczenia pozostają złe, tak jak z jezuitami.

Jestem podwójnym zwyrodnialcem: w obu kolanach mam zwyrodniałe wszystko, co się da, jak wykazał rentgen. To dlatego od kilku miesięcy ciężko mi wstawać albo klękać.

Przyjaciel z Anglii poprosił, abym obejrzał Władcę Pierścieni Amazonu, żeby móc potem porozmawiać. Próbowałem, naprawdę próbowałem zapisać się do bezpłatnego przez miesiąc Amazon Prime. Ale Amazon żąda do tego uwierzytelnienia bankowego, na wypadek, gdybym chciał przejść za miesiąc na wersję płatną. No i tu jest problem, bo certyfikat tego uwierzytelnienia jest inny niż certyfikat mojego banku, więc nie będę ryzykować.

niedziela, 27 listopada 2022

Litości pragnę

Dziś na mszy kapucyn (ale nie ten, co zwykle) powiedział: Niedługo będzie Wielki Post i będziemy odprawiać drogę krzyżową, która jest esencją życia chrześcijańskiego. Co za wyczucie życia liturgicznego! I wydawało mi się, że co innego jest esencją życia chrześcijańskiego. Można się właściwie o tym esencję spierać, ale droga krzyżowa raczej nie stoi wysoko w katalogu ewentualnych esencyj.

A może po prostu wszyscy kapucyni pi....lą?

Great Expectations

1. niedziela Adwentu. Kolejna szansa, kolejna nadzieja na wzniesienie duszy ku Panu, jak śpiewamy na początku mszy dzisiejszej. Czy będzie nam dana łaska Spotkania? Czy trafimy, jak modlimy się w kolekcie, na prawą stronę Sędziego?

Quid sum miser tunc dicturus,
Quem patronum rogaturus,
Cum vix iustus sit securus?

piątek, 25 listopada 2022

Klapa?

Rok kościelny kończy się po cichu, niezauważalnie. Nawet rok świecki w Kościele kończy się uroczyściej. Koniec roku kościelnego czasami przypomina mi wielką klapę: niespełnione postanowienia i zamiary, mdłe życie duchowe, nawet przyjście Pana, do którego nawiązują hymny ostatniego tygodnia roku, wydaje się jakieś nieudane. Czy nowy rok będzie lepszy? Czy będzie w nim nadzieja?

czwartek, 24 listopada 2022

Mors stupebit et natura

Dziś po drodze do przychodni zastanawiałem się nad tymi słowami z Dies irae: śmierć oniemieje i natura, kiedy powstanie z martwych stworzenie (czyli człowiek), aby odpowiedzieć przed Sędzią (czyli Chrystusem). Bardzo mocne to słowa, jakże straszne będzie dzień sądu dla każdego z nas.

Mam w kolanach zwyrodniałe wszystko, co się da; pewnie skierują mnie na rehabilitację, ale czy to coś da? To musiało się zrobić z powodu ciężaru mojego cielska. A kiedyś byłem taki chudy.

środa, 23 listopada 2022

10 zębów

Zabieg się udał. Huan stracił 10 zębów, ale te, co mu zostały, są teraz śnieżnobiałe. Narkozę zniósł dobrze, wybudził się szybciej niż myśleliśmy, i kiedy po niego przyjechałem mało co nie rozwalił klatki, taki był szczęśliwy na mój widok. Jak na razie wszystko jest dobrze i błagam Maryję Pannę, aby tak było. Dziękuję wszystkim, którzy się modlili w naszej intencji.
A zdjęcie już po zabiegu, ale na własnym kocyku.

niedziela, 20 listopada 2022

Dzień ostatni

Jak w czasie mszy powiedział pyszny, niedouczony kapłan, dzisiaj mamy ostatni dzień roku liturgicznego. A co z całym tygodniem, który jest przed nami, ma być w czymś w rodzaju międzyrocznia?

Na początku uspokoję wszystkich czytających: ostatni dzień roku liturgicznego będzie w najbliższą sobotę. A cały tydzień, który mamy przed sobą, to ostatni tydzień tego roku.

We wtorek o 14:00 zabieg Huana. Panie, zmiłuj się nad nim dla modlitw Twojej przeczystej Matki i Wszystkich Świętych.

czwartek, 17 listopada 2022

3G

Moje trzy ulubione postaci z Władcy Pierścieni: Galadriela, Glorfindel, Gandalf. Trójka najpotężniejszych po stronie dobra, najpotężniejszych przeciwników Saurona. Oczywiście, mówimy tu o książkach, a nie o głupich filmach.

poniedziałek, 14 listopada 2022

20 lat minęło

W zeszłym miesiącu minęło 20 lat, odkąd uczę u dominikanów. Jakoś przegapiłem tę rocznicę i nie świętowałem. Zresztą, z kim miałbym świętować, z tych, którzy wtedy zaczynali naukę, tylko Krzysiek jest na miejscu. Reszta rozproszyła się po świecie i pewnie nawet mnie nie pamięta. Nigdzie indziej nie uczyłem tak długo, ani na UW, ani na UKSW, ani w WBST, ani w szkole nazaretanek. Chciałbym tam uczyć aż do śmierci, która, mam nadzieję, nie każe na siebie zbyt długo czekać.

niedziela, 13 listopada 2022

Bezbożność mszalna

Kapucyn znowu pi*****ił dzisiaj przez 20 minut, więc oddałem się rozmyślaniom o potomkach Finwëgo. Zastanawialiście się czasami, dlaczego tylko potomkowie Finarfina, czyli Finrod i Galadriela, są mocni w magii? To bardzo ciekawe. Może dlatego, że w ich żyłach płynęła też krew wielkich pieśniarzy, Vanyarów?

piątek, 11 listopada 2022

Trzykrotny... wielokrotny...

Święty mój Patronie z Tours, dziś czczony, trzy razy swymi modlitwami rozerwałeś Otchłań i przywróciłeś zmarłych do życia, teraz także mnie wybaw od śmierci, w jaką wpadam z powodu moich grzechów.

środa, 9 listopada 2022

Sanacja

Wszystko wskazuje na to, że Huana czeka sanacja jamy ustnej: usunięcie przynajmniej jednego zęba, któremu prawdopodobnie gnije korzeń, i oczyszczenie z kamienia pozostałych. To wszystko robi się pod narkozą. A ja się boję, omdlewa we mnie serce. Boję się tej narkozy, Huan w końcu ma już 12 lat. Sam miałem narkozę chyba 7 razy w życiu i wiem, jak to jest: niby wszystko pod kontrolą, ale lęk pozostaje. Modlę się słowami pieśni:

O Maria, virga Davidica,
Virginum flos,
Vitae spes unica.

niedziela, 6 listopada 2022

Równi aniołom

Ale przecież będą mieć, w odróżnieniu od aniołów, zmartwychwstałe ciała. O co więc chodzi? Może o to (jak ustaliliśmy w nowicjacie), że będą się cieszyć takim poznaniem Boga jak aniołowie, na sposób aniołów będą Go oglądać. A może chodzi też o to, że nie będą mieć potrzeby rozmnażania się, bo w niebie będą już wszyscy zbawieni?

wtorek, 1 listopada 2022

Wstawiennictwo

Modlimy się do świętych tak, jakbyśmy prosili kogoś z naszych znajomych na ziemi: Pomódl się za mnie! Nie rozumiem, dlaczego protestanci mają z tym problem. Modlimy się o wstawiennictwo, bo pamiętać trzeba, że żaden święty, nawet Jan Paweł II (a może zwłaszcza Jan Paweł II), nie jest wszechmogący. To Bóg zachował dla siebie. Święci mogą Go tylko prosić o pomoc dla nas, słabych ludzi.

sobota, 29 października 2022

Pamiętajcie o Halloween

Jak już wiele razy pisałem, Halloween po angielsku znaczy: wigilia Wszystkich Świętych, czyli wieczór i noc poprzedzające święto.

czwartek, 27 października 2022

poniedziałek, 24 października 2022

Co oni p******ą?*)

Kazanie dwudziestominutowe, rozwlekłe, pełne powtórzeń... Tak ma wyglądać głoszenie słowa Bożego?

____________________________
*) Słowo używane w listach nawet przez Józefa Wybickiego!

czwartek, 20 października 2022

Niewierzący

Nikt z moich katolickich przyjaciół nie lubi papieża Franciszka. Za to moi niewierzący przyjaciele bardzo go (sobie) chwalą. Przypadek?

wtorek, 18 października 2022

Pierwszy raz po łacinie

To był dzień świętego Łukasza Ewangelisty, środa, kiedy pierwszy raz w życiu modliłem się z mojego własnego egzemplarza Liturgia horarum. Wieki i eony temu...

sobota, 15 października 2022

Pieśń nad pieśniami

Nasza święta Matka, Teresa od Jezusa, którą dziś z radością wspominamy, napisała komentarz do Pieśni nad pieśniami. Niestety, nie dochował się on do naszych czasów, ponieważ Teresa spaliła go, posłuszna poleceniu spowiednika. Widocznie pobożny ksiądz bał się tego, co kobieta może napisać o tym miłosnym poemacie.

piątek, 14 października 2022

Twoja obrona, Dziewico

Dziś Kościół wschodni (i ja też) obchodzi święto Opieki Matki Bożej, Pokrow, na pamiątkę dnia, kiedy święta Dziewica ukazała się w kościele Bożej Mądrości w Konstantynopolu, i modląc się rozpostarła nad światem swój maforion, modlitewny welon (NIE płaszcz!). Twoje modlitwy, o Pani, chronią nas wszystkich, alleluja.

środa, 12 października 2022

Kogo najbardziej nie lubię

We Władcy Pierścieni najbardziej nie lubię Aragorna, bo jest taki doskonały, wspaniały, idealny, a do tego słodkopierdzący i przemądrzały.

poniedziałek, 10 października 2022

No tak... co powie Kali?

Kiedy umierał Jaruzelski, wielu uważało, że jego spowiedź, komunia i msza pogrzebowa to zgorszenie. A czy nie jest zgorszeniem, kiedy w telewizji się pokazuje, że do komunii przystępuje rozwiedziony polityk z partii rządzącej?

niedziela, 9 października 2022

Prostota i prostactwo

Ryt rzymski odznaczał się zawsze szlachetną prostotą. Obecny papież zdaje się jednak mylić prostotę z prostactwem, nawet jeśli jest szlachetne, bo z dobrych pobudek. To widać chociażby na przykładzie szat liturgicznych. Tak brzydkich kap jeszcze nigdy nie widziałem.

piątek, 7 października 2022

Maria sacratissima, adiuva nos

Prosimy dziś Maryję Pannę, aby ci, którzy obchodzą Jej święto doświadczyli Jej wsparcia, Jej pomocy (iuvamen). Proszę Cię o to od wielu już dni, od wielu tygodni... Panno można, bądź Panną łaskawą.

wtorek, 4 października 2022

Jak dłoń

W swoim czasie, w pewnym sklepie z dewocjonaliami, była mała ikona świętego Franciszka z Asyżu, taka wielkości dłoni. Miałem zamiar ją kupić, ale odkładałem to i odkładałem, a teraz już jej nie ma... Tak więc obchodzę dzień świętego Franciszka tylko słowami brewiarza. Jeśli pogoda jutro pozwoli, pojedziemy na grób Nessy i Phoebe.

niedziela, 2 października 2022

Koszula nocna

Nie lubię Aniołów Stróżów przedstawianych w sztuce jako miłe panie ze skrzydłami i w koszuli nocnej. Przecież to są potężne duchy, a nie jakieś słodkopierdzące istoty z obrazków pierwszokomunijnych. Potężne, inteligentne, mogące wiele. Bronią od złego i od Złego.

Czy ktoś z was odmawia jeszcze codziennie modlitwę do Anioła Stróża, tę z dzieciństwa?

czwartek, 29 września 2022

Nowy brewiarz

Wczoraj dostałem nowe wydanie brewiarza karmelitańskiego. Jestem nim zachwycony, zarówno od strony szaty graficznej, jak i bogactwa tekstów: pojawiło się wiele nowych hymnów do świętych, których bardzo kocham. Taka mała radość w świecie, w którym nie ma radości.

I mam kilka nowych płyt z muzyką z czasów Tudorów, też jestem nimi zachwycony, chociaż nie wszystkie jeszcze przesłuchałem.

Dzisiejsze prośby w nieszporach mają nawiązania do Kanonu Rzymskiego i do mszy żałobnej.

wtorek, 27 września 2022

Ostrzeżenie

Przed dwoma warszawskimi spowiednikami. Jeden to br. Janusz u kapucynów przy Miodowej, drugi o. Hieronim u franciszkanów przy Senatorskiej.

Pierwszy jest w konfesjonale całkowicie pozbawiony empatii, krzyczy na penitenta, zupełnie brak mu łagodności. Jest chyba z góry nastawiony na to, że penitent jest głupi i całkowicie bezwartościowy. Upaja się swoją władzą. Gnoi penitenta.

Drugiemu także brak empatii i zwykłej ludzkiej życzliwości. Penitenta traktuje jako zło konieczne. Spowiada bardzo głośno, słychać go z drugiej strony nawy. Rozgrzeszenia udziela formułą przedsoborową, chociaż cała reszta obrzędu jest w formie posoborowej. Nie od rzeczy będzie też dodać, że bezcześci teksty mszalne. To, że zesmrodził się kiedyś w konfesjonale, to małe piwo przy powyższych zarzutach.

poniedziałek, 26 września 2022

Magnificet te, Domine, sanctorum martyrum gloria

Dziś wspomnienie świętych lekarzy i męczenników, braci Kosmy i Damiana. Cześć ich była niegdyś wielka w Kościele, bo imiona ich włączono do tak starożytnej i czcigodnej modlitwy, jaką jest Kanon rzymski. Staram się o nich zawsze pamiętać we wrześniu.

Udało mi się zamówić odbitki, ale z odbiorem osobistym, więc muszę z pięć przystanków przejechać. Tyle tylko, że będzie taniej, bo nie płacę za dostawę.

piątek, 23 września 2022

Foto

Od pół godziny próbuję zamówić odbitki zdjęć, bardzo dla mnie ważnych, na Empik Foto. I od pół godziny nie działa przycisk płatności. Ani w komputerze, ani w telefonie. Zadzwoniłem do działu obsługi, kazali mi wyczyścić historię przeglądania, ale to nie pomogło. Zadzwoniłem powtórnie, ale włącza się od razu informacja o RODO, odczytywana punkt po punkcie. Szlag mnie trafia.

poniedziałek, 19 września 2022

Nazwisko

Sąsiadka miała w domu obraz słynnego malarza niemieckiego o nieznanym nazwisku. Ale, w gruncie rzeczy, to anonimom zawdzięczamy wielkie dzieła literatury, więc może i w malarstwie tak jest.

poniedziałek, 12 września 2022

Thou, thee etc.

Czytam znowu The Farthest Shore, tam dużo jest o krainie śmierci. Ciekawe, że u Ursuli K. Le Guin, podobnie jak u Tolkiena, smoki używają archaicznych form zaimków dla drugiej osoby i końcówki drugiej osoby singularis na -st. Mało prawdopodobne, aby ściągnęli to od siebie nawzajem.

W serialu BBC Merlin do smoków mówi się pseudohomerycką greką.

They're really ancient. The dragons, I mean.

czwartek, 8 września 2022

Kolej rzeczy

The Queen is dead, long live the King!

Zawsze do głębi mnie poruszał ten zwrot. Odwieczna walka śmierci i życia, w której śmierć, póki co, wygrywa.

Bizancjum w brewiarzu

Święto Narodzenia Panny Maryi jest o wiele starsze niż uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia. Wprowadził je chyba, jeśli dobrze pamiętam, papież Sergiusz I. Antyfony i responsoria tego święta to czysta, destylowana poezja. Antyfona do Benedictus, bardzo długa jak na liturgię rzymską, pochodzi z tradycji bizantyńskiej.

Miej nas w opiece, Panno chwalebna i błogosławiona.

sobota, 3 września 2022

To lubię

Lubię Mickiewicza Ballady i romanse oraz pierwszą, drugą i czwartą część Dziadów, bo są bardzo europejskie, można je stawiać na równi z romantyzmem europejskim. Trzeciej części nie lubię, bo jest strasznie bogoojczyźniana.

Niezdrowe podniecenie

Ludzie się podniecają nowym serialem okołotolkienowskim: albo się zachwycają, albo przeklinają. A ja mam to wszystko gdzieś, nie zamierzam tego oglądać (jak nie oglądałem Hobbita) i wszystkim, którym się nie podoba, radzę to samo. Zaoszczędzi się w ten sposób miejsca w internecie, zamiast wypełniać je bezwartościowymi narzekaniami.

Pamiętam swoje pierwsze wystąpienie na kongresie mediewistów w Leeds: nie miałem żadnych prezentacji multimedialnych i wszyscy się dziwili, że korzystam tylko z książek i tekstów. No więc w dalszym ciągu wolę z nich korzystać.

piątek, 2 września 2022

Wydarzenia

Równo za rok będzie 50. rocznica śmierci Tolkiena. Ciekawy jestem, jakie wydarzenia będą jej towarzyszyły. Cały rok 2023 można by nazwać i uczynić rokiem tolkienowskim.

sobota, 27 sierpnia 2022

A change

Upon Doriath a heavy change had fallen. Melian sat long in silence beside Thingol the King, and her thought passed back into the starlit years and to their first meeting among the nightingales of Nan Emloth in ages past. (...) But now Thingol lay dead, and his spirit had passed to the halls of Mandos; and with his death a change came also upon Melian. (JRR Tolkien, Silmarillion)

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Jeszcze większy smutek

Phoebe umarła dziś wieczorem. Nie ma mnie. Nie wiem, dlaczego umarła.

Światłość

Piękny, pełen światłości hymn, który mamy dziś w jutrzni, pochodzi, jak sądzę, z 8. wieku. Przeznaczony był początkowo na dzień Wniebowzięcia Panny Maryi, zanim powstały hymny św. Piotra Damiana, których obecnie znowu używamy, po trydenckiej przerwie, w modlitwie godzin. Regina, mater Regis, ora pro nobis.

niedziela, 21 sierpnia 2022

You stupid woman

Jak kiedyś wspominałem, matematyki w szkole podstawowej uczyła nas pani H. Przekona była, że jej przedmiot jest najważniejszy w świecie. Kiedyś w czerwcu powiedziała do nas: Odpoczywajcie sobie w wakacje do 15 sierpnia, a od 15 sierpnia zacznijcie powtarzać materiał z matematyki. Pomyślałem sobie wtedy: Ty głupia babo, nie będziesz mi mówiła, jak mam spędzać wakacje. O.

piątek, 19 sierpnia 2022

środa, 17 sierpnia 2022

Czas się powtarza

Wniebowzięcie Twoje, Boża Rodzicielko Dziewico, było krótkim rozbłyskiem nadziei, a po nim znowu powrót ciemności, skłębionych, ciemnych zasłon mroku, i wodnej głębiny, w której nie ma oparcia jeszcze bardziej niż przedtem.

Piorun mnie trzasnął, piorun mnie trzasnął!

poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Wniebowzięcie Panny Maryi

Mówi się zwykle, że chrześcijański Zachód skupiony jest na krzyżu i męce Jezusa, podczas gdy Wschód większy nacisk kładzie na Zmartwychwstanie i paschalną radość. Ale 15 sierpnia jest odwrotnie: to Wschód wspomina śmierć, czyli zaśnięcie, Maryi Panny, a Zachód rozważa Jej zmartwychwstanie i wyniesienie do chwały.

Módl się za nami, Matko nasza, łzo wniebowzięta.

sobota, 13 sierpnia 2022

piątek, 12 sierpnia 2022

Lepsze miejsce

Halo... Czy świat jest lepszym miejscem beze mnie? Nie mam siły nawet na myślenie. Oto zawiodła sztuka uzdrawiania, jak pisałem dawno temu w wierszu o Celebrianie. Do tego Huan znów choruje, a nasza lecznica w stanie likwidacji, mam nadzieję, że lekarz zamówiony na jutro pomoże.

piątek, 29 lipca 2022

W siną dal

Kolejny nowicjat się kończy, i odchodzi w siną dal, do Krakowa. Z mojego punktu widzenia ta sina dal, bo to daleko. Mam nadzieję, że źle im tam nie będzie. I że będą mnie pamiętać, chociaż czasami.

To najlepszy nowicjat, jaki miałem. Empatyczny, żywy i żywiołowy, odważny w mówieniu, co było nie tak w zajęciach, zadający pytania bez obaw. No i ratujący mojego psa swoimi modlitwami, razem z karmelitankami.

niedziela, 24 lipca 2022

Co mnie fascynuje w dzisiejszej Ewangelii

To, że Jan Chrzciciel uczył swoich uczniów modlitwy. Nie wiemy jakiej, nie wiemy, w jaki sposób, być może opartej głównie na psalmach. Ale ich uczył, czyli była to jakaś osobna modlitwa, różna od modlitw żydowskich w tamtych czasach.

wtorek, 19 lipca 2022

Glinda (nie z krainy Oz)

Jak można mówić kazanie przez 20 minut, pełne powtórzeń, jakichś bzdurnych świadectw i pierdołowatych porównań? Naprawdę mam ochotę wyjść z kościoła w czasie takiego kazania. Póki co, przysypiałem, bo miałem nadzieję, że kaznodzieja to zobaczy i skróci swoje ględzenie, ale nic z tego nie wyszło. Hańba kapucynom. Poza jednym, nie miałem dobrych doświadczeń z warszawskimi kapucynami, powinienem kiedyś o tym napisać.

Tua intacta virginitas

Czytałem o klerykach z pewnego polskiego seminarium, którzy dywagowali nad i wątpili w dziewictwo Maryi. Bogu niech będą dzięki, że zachował mnie od takich myśli i wątpliwości, że nigdy nie chwiała się moja wiara co do dogmatów i nauki Kościoła.

poniedziałek, 18 lipca 2022

Świeże wiersze

Czytam wiersze Ursuli K. Le Guin. Nie mam siły, aby tu jakiś wpisać, ale bardzo polecam, trochę jest dostępnych w sieci. Bardzo czysta to poezja, świeża prawie jak praecox uva, żeby zacytować Syracydesa.

niedziela, 17 lipca 2022

Przeciwieństwo

Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii: Marto, rozdrabniasz się na wiele, a potrzeba jednego (Łk 10:4.42). Kontrast między wiele a jednym. Dzięki, Radku, że zwróciłeś na to moją uwagę.

sobota, 16 lipca 2022

Nabożeństwo

Św. Paweł VI powiedział, że dwa nabożeństwa ku czci Maryi Panny (nie lubię słowa 'maryjny') są szczególnie w Kościele cenione: szkaplerz i różaniec. Bardzo mnie cieszy ten szkaplerz, bo różańca nie lubię, a szkaplerz od 31 lat ten sam noszę i bardzo sobie cenię. Znak opieki Maryi Dziewicy, Matki Bożej, już tu, na ziemi, i po śmierci także. Razem z Nią szukajmy mądrości na modlitwie i podążajmy do tej Góry Bożej, którą jest Chrystus Pan.

środa, 13 lipca 2022

Trochę to chamskie

Kiedy papież Franciszek mówi: Dzięki odejściu Benedykta dokonało się wiele dobrych rzeczy.

Jak pisał ksiądz Twardowski, oczytany analfabeta chlapie językiem.
 
A poza tym, to chętnie bym się dowiedział, jakie to dobre rzeczy się dokonały za pontyfikatu Franciszka.  Ja z powodu choroby (typ II) częściej dostrzegam złe rzeczy w życiu, więc fajnie byłoby zobaczyć i te dobre.

wtorek, 12 lipca 2022

* * *

Something we were withholding made us weak,
Until we found it was ourselves
. (Robert Frost)

Czy kocham bardziej Huana czy Phoebe? Kocham oboje tak samo; to się może wydawać dziwne, ale tak jest naprawdę.

niedziela, 10 lipca 2022

Jak najdalej

W dzisiejszej Ewangelii (10:25-37) czytamy, że kapłan i lewita ominęli człowieka pobitego przez zbójców. W greckim tekście jest dokładnie powiedziane, że ominęli go, przechodząc drugą stroną drogi; przeszli specjalnie na drugą stronę drogi, żeby się na niego nie natknąć.

Przypomina mi to pewne zdarzenie: szedłem kiedyś z profesor Świderkówną ulicą Traugutta, i naprzeciwko nas szła profesor Szelestówna. Z nieznanych mi przyczyn, obie panie niezbyt się lubiły. Świderkówna, kiedy zobaczyła Szelestównę, powiedziała: Przejdźmy na drugą stronę ulicy. I to było właśnie to, co zrobili kapłan i lewita w dzisiejszej Ewangelii.

piątek, 8 lipca 2022

Kardynał Duka

Dominikański kardynał Duka bierze w obronę rosyjskich żołnierzy, którzy gwałcili ukraińskie kobiety. Ja tego nie rozumiem. Czy to znaczy, że św. Maria Goretti nie powinna była stawiać oporu sąsiadowi, który chciał ją zgwałcić?

czwartek, 7 lipca 2022

Moi święci papieże

Jan XXIII to mój ulubiony, po Leonie Wielkim, papież.

Dziś o świcie rozpoczęliśmy nowennę przed uroczystością Matki Bożej Karmelitańskiej.

poniedziałek, 4 lipca 2022

Bzdury tłumaczy i życie, co ucieka

Kolekta obecnego tygodnia wcale nie mówi o podźwignięciu upadłej ludzkości, ale o podźwignięciu całego świata. Tłumacze są beznadziejnie antropocentryczni. Bóg troszczy się nie tylko o ludzi, ale o cały stworzony świat, który będzie uczestniczył w chwale życia bez końca, jak o tym pisał święty Paweł w Liście do Rzymian.

Kobieta z dzisiejszej Ewangelii cierpi na upływ krwi; krew jest w Biblii symbolem i esencją życia, więc ona cierpi na upływ życia, życie z niej wycieka, tak jak ze mnie.

piątek, 1 lipca 2022

Lokomotywa

Czuję się jak lokomotywa z wiersza Tuwima: Już ledwo sapie, już ledwo zipie, a jeszcze palacz węgiel w nią sypie.

W dzieciństwie przerabialiśmy ten wiersz tak, że jego bohaterką stawała się ciotka Krystyna.

wtorek, 28 czerwca 2022

Wywiady i rozmowy

Czytam teraz wywiady i rozmowy z Ursulą K. Le Guin. Miejscami trochę nużące, ale generalnie dosyć ciekawe; tematyka bardzo różna, od polityki po historię architektury.

poniedziałek, 27 czerwca 2022

Tacy jak Egnacjusz

Rzymski poeta Katullus pisał o niejakim Egnacjuszu, który przy każdej okazji, w porę i nie w porę, czy wypadało, czy nie, promiennie się uśmiechał, pokazując białe zęby.

Nie lubię ludzi, którzy są wiecznie uśmiechnięci, wiecznie radośni, którzy uważają, że życie jest cudowne, nic złego się nie dzieje, wszytko jest zawsze dobre, etc. Jako osoba regularnie zastanawiająca się nad samobójstwem wiem, że życie nie zawsze jest, jak to się teraz mówi, z....e. I że naprawdę nie zawsze trzeba się ciągle uśmiechać, żeby ludzie byli dla nas mili i sympatyczni. Naprawdę nie trzeba. Bo to naprawdę głupie i może wiele osób, takich chociażby jak ja, zrazić. Nic gorszego, w pewnych okresach, niż nachalnie uśmiechnięty proboszcz.

(A Egnacjusz, jak zauważa Katullus, to wybielania zębów musiał używać moczu.)

niedziela, 26 czerwca 2022

Program religijny

Chcąc nie chcąc, w niedzielę przy obiedzie oglądam katolicki program Między ziemią a niebem. Program jest przesłodzony jak 5 kg lukru, a prowadząca strasznie słodko-pierdząca i chyba łyka Prozac (albo inne SSRI) garściami. Papież jest cudowny, biskupi są cudowni, wierni są cudowni, nie ma żadnych problemów, dzieje się tylko dobro i w ogóle życie jest super z.....e. I jeszcze brakuje jakiegoś katolickiego odpowiednika ommmmmm.

(Na mnie SSRI słabo działają, ale generalnie są bardzo popularne.)

sobota, 25 czerwca 2022

Domus pudici pectoris templum repente fit Dei

W jednej z adwentowych modlitw mówimy, że Dziewica, przeniknięta Bożym blaskiem, stała się świątynią Ducha Świętego. To właśnie wspominamy dzisiaj. Dziewicze Serce Maryi i Jej ciało, czyli całe Jej człowieczeństwo, są świątynią, w której Bóg zamieszkał przez łaskę i przez Wcielenie. Tylko Ona jedna jest taka, mone hagne, mone eulogemene.

piątek, 24 czerwca 2022

Zagubieni (nie chodzi o serial)

Owca się zagubiła, można nawet przetłumaczyć: przepadła, zginęła. W naturze owcy jest gubić się, jak o tym świadczy doświadczenie i gramatyka. Mimo to pasterz za każdym razem idzie za owcą i jej szuka, i przynosi z radością do owczarni. To niezwykłe, chociaż dla niektórych owiec jest zupełnie obojętne, a dla niektórych zupełnie niezrozumiałe. Zwłaszcza dla tych 99. Ale któż pozna zamiary serca pasterza, kto pozna jego zamysły? On chce wszystkich uwalniać od zguby i karmić w czasie głodu.

czwartek, 23 czerwca 2022

Nagłówek

Ilekroć widzę w brewiarzu nagłówek In nativitate sancti Ioannis Baptistae, ogarnia mnie radość i spełniają się w ten sposób słowa anioła do Zachariasza. Ale jest też trochę smutku w dniu dzisiejszym: św. Jan to początek wakacji, a skoro początek, to będzie i koniec, szybciej niż się spodziewamy. Minęło letnie przesilenie, więc i cały rok będzie już szedł z górki...

wtorek, 21 czerwca 2022

Jak my

Tak mi powiedzieli chłopaki z nowicjatu: Ma pan takie samo poczucie humoru jak my. Dużo to dla mnie znaczy, bo dla moich znajomych moje poczucie humoru jest albo głupie, albo beznadziejne, albo przyziemne, albo w ogóle do d...

poniedziałek, 20 czerwca 2022

I znowu powtórka z rozrywki

Koło Warszawy budują katolickie osiedle: mają w nim mieszkać tylko katolickie rodziny, każdy dom będzie miał swojego świętego patrona, a w jego fundamentach będzie zamurowany cudowny medalik. Chciałbym więc teraz powtórzyć pytanie, które już kiedyś zadawałem: czy katolikowi godzi się mieć niekatolickich znajomych? Czy katolikowi godzi się słuchać Bacha, który był przecież lutrem? Albo czy może on czytać C.S. Lewisa, który był anglikaninem? Etc., etc.

Tymczasem biskup Tęczowa Zaraza po raz kolejny dał przykład, jak pięknie można w czasie Eucharystii głosić słowo nie-Boże. Do odpowiedzialności za takie praktyki pociągnie go chyba dopiero Pan na Sądzie ostatecznym.

niedziela, 19 czerwca 2022

Upiory (nie Pierścienia)

Jest upiornie gorąco (36 stopni po stronie wschodniej), a to dopiero jeden dzień. Mógłby wystarczyć na całe lato. Huan kocha gorąco i chętny jest chodzić na długie spacery, nieświadomy, jak to jest dla niego szkodliwe. Albo kładzie się na balkonie w pełnym słońcu (Nessa na balkon w ogóle nie wychodziła, kochała chłód) i leży, leży... cały rozgrzany. Dobrze, że w tym tygodniu nie mam zajęć.

sobota, 18 czerwca 2022

Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico

Sprawiedliwość rozumiałbym tutaj biblijnie: jako wypełnienie woli Bożej. Któż zrobił to doskonalej niż Pan nasz? Jego Serce, Jego człowieczeństwo jest całe skupione na wypełnieniu woli Ojca, z miłością Jedynego Syna. Bo to jeszcze chodzi o to, żeby wolę Bożą wypełniać z miłości i z miłością. Nawet kiedy ta miłość wyraża się opuszczeniem na krzyżu.

piątek, 17 czerwca 2022

Chleb i kielich

Czy kiedyś wrócimy do Komunii z kielicha Krwi Pańskiej? Pewnie nie. Zostanie ona tylko dla kapłanów i ich pieszczoszków ze służby liturgicznej. Po cóż więc śpiewamy w oficjum, że Pan nas ma napoić kielichem swej Krwi? Tworzy się przez to fałsz.

czwartek, 16 czerwca 2022

Dziękujemy i prosimy o jeszcze

Z zapaści i więzów otchłani, w jakie popadł kilka tygodni temu, Huan za Bożym zmiłowaniem i dzięki modlitwom od Islandii przez Suchą do Warszawy zdołał wyjść. Teraz problemem są jego zęby, więc modlimy się, przyzywając wstawiennictwa świętej Apolonii, męczennicy.

Może później napiszę coś na temat Bożego Ciała.

poniedziałek, 13 czerwca 2022

Jak to zrobiono?

Byłem dziś w parafii, bo tam odpust św. Antoniego. Dwóch biskupów będzie odprawiać msze, ja poszedłem na wcześniejszą. Dostałem medalik z relikwią świętego, i, jeśli dobrze odczytałem umieszczony na nim napis, jest to kawałek tkaniny potarty o język św. Antoniego. Tylko jak jego język zachował się od 13. wieku? Przecież to nie kość.

Mam gdzieś obrazek z kawałkiem welonu, potartego o obraz jasnogórski, więc to moja druga relikwia.

W parafii jest pięciu ojców, mszę odprawiał najstarszy z nich. W tym czasie nikt nie spowiadał (przy odpuście!), nikt też nie przyszedł pomóc w rozdawaniu Komunii, a ludzi było sporo. Nieładnie.

--

Już się dowiedziałem: język i struny głosowe św. Antoniego zachowały się nienaruszone.

niedziela, 12 czerwca 2022

Trzy-jeden

Nie lubię słowa 'trójjedyny', źle, nieprzyjemnie dla mnie brzmi, w sensie estetyki fonetycznej. Za to bardzo mi się podoba u Brandstaettera, a wzięte z Tomasza z Akwinu, 'jesteś Troisty i Jedyny'.

sobota, 11 czerwca 2022

Do dwóch razy sztuka

Dziś trafiłem na inną farmaceutkę i bez problemu kupiłem preparat, który będzie dla mnie odpowiedni. Mam nadzieję, że w połączeniu z jedzeniem galaretek wspomoże moje stawy i chrząstki.

Kwitną peonie, jedne z moich ulubionych kwiatów.

piątek, 10 czerwca 2022

Farmaceutka

Poszedłem do apteki, mając zamiar nabyć jakiś preparat, który pomógłby na moje stawy kolanowe. Oczekiwałem rzeczowej porady. Tymczasem babeczka powiedziała mi, że wszystkie preparaty są do d... i ona mi na swoim przykładzie powie, co jest najlepsze. I zaczęła opowiadać o wyprawie do sanatorium, prywatnej, odpłatnej, o zabiegach, jakie tam miała, i jak to wszystko cudownie jej pomogło. Wyszedłem z apteki z niczym. No, może ze świadomością, że nie każdy może sobie pozwolić na sanatorium, z różnych powodów.

środa, 8 czerwca 2022

Można tak to ująć

Poczułem się dziś lekko zgorszony, widząc dominikanina (ja nie będę wymieniał nazwiska), który odprawiał mszę w ornacie nałożonym bezpośrednio na habit (różaniec go zdradził). A przecież istnieje coś takiego jak alba.

Może to nawet było więcej niż lekkie zgorszenie.

wtorek, 7 czerwca 2022

Alleluja w ciągu roku

Wielkanocne, mszalne, potrójne 'alleluja' ma swoją własną, wielkanocną, melodię, której właściwie nie powinno się używać poza czasem wielkanocnym. Ale myślę, że jest kilka dni w okresie zwykłym po Wielkanocy, kiedy to 'alleluja' można zaśpiewać. Na przykład w Boże Ciało, które ma allelujatyczne responsoria i jest w ogóle mocno związane z misterium paschalnym. We Wniebowzięcie Maryi, bo to Jej Pascha, przejście do życia. W dzień Wszystkich Świętych, bo to też paschalna uroczystość, kiedyś związana z okresem wielkanocnym. Poza tym, może w Przemienienie Pańskie i Podwyższenie Krzyża świętego, bo to też święta powiązane ze Zmartwychwstaniem.

poniedziałek, 6 czerwca 2022

Niezrozumiałe

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego zmieniono antyfony do pieśni z Ewangelii w dzisiejszym oficjum. Że na biblijne, wzięte z dzisiejszej Ewangelii? Jakoś mnie to nie przekonuje.

Kupiłem wegański dezodorant. Niestety, słabo działa, i brudzi ubranie :o( I co ja teraz zrobię z całym słoiczkiem o zapachu rozmarynu i gorzkiej pomarańczy?

niedziela, 5 czerwca 2022

Niech pomyślą

Chciałbym, żeby kompozytorzy, zamiast gonić wciąż za nowymi melodiami i tekstami, opracowali muzykę do mszalnych antyfon na Komunię, które mogłyby być śpiewane w czasie rozdzielania Eucharystii. To byłoby bardzo liturgiczne.

Dylemat od kilku już tygodni: czy kupić nowy przekład Ani z Zielonego Wzgórza, czy nie.

Duchu Święty, Panie mój

W roku 754 Pięćdziesiątnica też wypadała 5 czerwca, i wtedy poniósł śmierć męczeńską św. Bonifacy. Podwójna czerwień, liturgicznych szat i przelanej krwi.

Nic mądrego, czego dotąd nie napisałem, na Zesłanie Ducha Świętego nie wymyślę, więc zacytuję słowa z IV Modlitwy Eucharystycznej, mówiące o tajemnicy Ducha Świętego i Jego powiązaniu z misterium paschalnym:

Jezus, zmartwychwstając zwyciężył śmierć i odnowił życie. Abyśmy żyli już nie dla siebie, ale dla Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, zesłał On od Ciebie, Ojcze, jako pierwszy dar dla wierzących, Ducha Świętego, który dalej prowadzi Jego dzieło na świecie i dopełnia wszelkiego uświęcenia.

Wbrew pozorom, Duch Święty bardzo często pojawia się w liturgii, i w brewiarzu, i w Mszy, i w innych sakramentach. Trzeba tylko chcieć Go dostrzec.  Niech On nas prowadzi i uczyni darem dla Ciebie, Ojcze.

sobota, 4 czerwca 2022

The Child and the Shadow

Przeczytałem bardzo ciekawy wykład Ursuli K. Le Guin o tytule takim, jak tytuł tego wpisu, o Jungowskim cieniu w baśniach i opowieściach, i życiu. Co ciekawe, Le Guin w jakimś wywiadzie mówiła, że napisała Czarnoksiężnika z Archipelagu zanim zaznajomiła się z pismami Junga.

Czasami psychiatrzy odwołują się do Czarnoksiężnika, mówiąc o cieniu, ale mnie się wydaje, że cień w tej książce to raczej doświadczenie śmierci.

czwartek, 2 czerwca 2022

Jeszcze jedno westchnienie

Jeszcze tylko kilka dni, i zniknie wszechobecne, wielkanocne 'alleluja'. Potem dzień zacznie się skracać. I tak w kółko, w wielkim cyklu całego roku. Dla mnie jest w tym smutek, smutek z powodu zmienności. Tęsknota za czymś trwałym, niezmiennym.

Nie mam już miejsca na książki. Nie mam też książek do oddania.

wtorek, 31 maja 2022

Radosne święto

Nawiedzenie Panny Maryi, które obchodzimy teraz, między Zwiastowaniem a narodzeniem świętego Jana Chrzciciela, kiedyś było idiotycznie ustawione po oktawie narodzenia świętego Jana. Święto radosne, dzień, w którym wybrzmiał Magnificat, powtarzany przez Kościół w wieczornej modlitwie. Radość świętej Dziewicy niech będzie i naszym udziałem, radość z bliskości Jezusa.

poniedziałek, 30 maja 2022

Laska

Z laski pomniku Jana Pawła II w Wadowicach tryska woda, jak podaje jeden z serwisów informacyjnych. Mam nadzieję, że chodzi o laskę, czyli ferulę papieską, którą trzyma w dłoni, o krzyż. Tęże wodę można kupić w butelce za 50 zł. I tak oto powstaje kult złotego cielca.

Nie chcę być w Kościele Jana Pawła II. Chcę być w Kościele Chrystusa.

Joanna

Zapomniałem, że dziś wspomnienie św. Joanny d'Arc, dziewicy, ale nie męczennicy. Gdzieś mam nawet zapisaną po łacinie jej kolektę, ale to chyba w innym pokoju... Zawsze ją bardzo lubiłem, chociaż szczególnie dużo o niej nie wiem. Chyba Regine Pernoud wydobyła ją z mroków archiwów.

Święta Joanno, módl się za nami.

A w swoim czasie współpracowałem, tzn. wspólnie uczyliśmy greki, z pewną Joanną, która zupełnie nagle zniknęła i nikt, naprawdę nikt, nie wie, co się z nią stało/dzieje. Prawdziwe archiwum X.

niedziela, 29 maja 2022

Triady (nie walijskie)

Trzy najgłupsze decyzje polskich biskupów: walka o zrobienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy; przeniesienie Wniebowstąpienia z czwartku na niedzielę; zamiana drugiej niedzieli Adwentu na uroczystość Niepokalanego Poczęcia. 

To nie przypadek, że Wniebowstąpienie przypada we czwartek, 40. dnia po Zmartwychwstaniu: czwartek to dzień eucharystyczny, Wniebowstąpienie to początek nowej obecności Jezusa na świecie, poprzez sakramenty.

sobota, 28 maja 2022

Alors

No cóż, raczej sobie nie kupię pierwszego wydania Czarnoksiężnika z Archipelagu. Może gdybym oszczędzał przez kilka miesięcy, ale to tak duużo oszczędzał...

piątek, 27 maja 2022

Media vita in morte sumus

Pod kwitnącym kasztanowcem leżą dwa żółte liście. Śmierć w samym środku nowego życia.

Zawroty głowy

Jezus, który wstąpił ponad niebios chóry, tak samo przybędzie do was po raz wtóry. Alleluja.

Tak zmieniłem jedną zwrotkę w mojej pieśni na Wniebowstąpienie.

Wczoraj poszedłem z matką do lekarza, bo miała silne zawroty głowy. Wracamy, a ja czuję, że też mam zawroty głowy, i tak cały dzień, do wieczora. Uświadomiłem sobie wieczorem, że nie wziąłem rano swojego zestawu czterech leków, i zawroty głowy to objawy odstawienne.

A dziś przypomniał mi się dialog między Różą a Stokrotą, która mówi: Nie mogę sprzątać, bo mam od tego zawroty głowy, lekarz mi to powiedział. Róża: Gdyby tak było, byłabyś najzdrowszą osobą na całej ulicy.

czwartek, 26 maja 2022

W niebo dziś wstępujesz

Brewiarz trydencki na dzisiejszy dzień Wniebowstąpienia był bardzo ubogi: tylko dwa hymny (jeden wspólny dla nieszporów i jutrzni, drugi dla nocnego oficjum), ten sam zestaw antyfon w jednych i drugich nieszporach i w jutrzni, czytanie biblijne takie samo jak w mszy. Jakie to szczęście, że mamy nowy brewiarz, liturgię godzin z bogactwem jej tekstów na tak wielkie, a niedoceniane i zapomniane, święto.

wtorek, 24 maja 2022

Do Wszystkich Świętych

Odmawiajmy dziś i jutro litanię do Wszystkich Świętych, błagając, aby Bóg dał i pobłogosławił płody ziemi. Módlmy się i o pokój w Ukrainie, i o nawrócenie Rosji. Te dni przed Wniebowstąpieniem są bowiem dniami takiego błagania, przez wstawiennictwo świętych. Kiedyś odbywały się w nie procesje z kościoła do przydrożnego krzyża, stąd nazwa: dni krzyżowe,

niedziela, 22 maja 2022

Promienista chwała Boga

O takiej chwale mówi dzisiaj Apokalipsa (21:10-14. 22-23). W Nowym Testamencie chwała Boża jest powiązana ze światłem, z blaskiem. Chwała Jezusa jest taką właśnie chwałą, o taką się modli do Ojca i Ojcu taką też przypisuje. Stąd grecka δόξα jest tłumaczona na łacinę jako claritas.

sobota, 21 maja 2022

Rozdzielczość

Wygląda na to, że nie będę miał koszulki z mapą Ziemiomorza, bo pliki z nią mają zbyt małą rozdzielczość, generalnie są nieduże, jakieś 300KB chyba. No trudno, trzeba przyjąć tę aerumnam vitae i żyć w tłumie.

piątek, 20 maja 2022

Gabinet

To było urocze: siedzieliśmy wczoraj w poczekalni, drzwi do gabinetu były lekko uchylone, na jakieś 10 cm. Huan podszedł, popchnął troszeczkę, żeby były więcej uchylone, i zaglądał do gabinetu. Żałuję, że nie mogłem tego sfilmować.

czwartek, 19 maja 2022

Nieładnie

Bardzo nieładnie, że księża codziennie w modlitwie eucharystycznej wspominają kardynała Wyszyńskiego, a nie wspominają matki Elżbiety Czackiej, nawet dzisiaj, w jej liturgiczne wspomnienie.

Nie wiem, czemu nie mogę dodać komentarza... Znam dwa kościoły, w których Wyszyńskiego wspominają prawie w każdej mszy.

niedziela, 15 maja 2022

Król życia

Jest taka powieść Jana Parandowskiego pod tytułem Król życia. Jej bohaterem jest Oscar Wilde. Ale przecież jedynym i prawdziwym Królem życia jest Chrystus Zmartwychwstały. Do Niego się intensywnie modlę w tych dniach.

sobota, 14 maja 2022

Koszulki

Mam dwie koszulki z mapą Śródziemia. Wpadłem na pomysł koszulki z mapą Ziemiomorza. Tylko nie wiem, jak go zrealizować.

środa, 11 maja 2022

Greenman

Greenmana znam właściwie tylko z Anglii i jej katedr, ale wydaje mi się, że wyśledziłem go i w Warszawie, w Pałacu Krasińskich. W każdym razie, tak to wygląda z dołu.

wtorek, 10 maja 2022

Filii mortis

Solve, Domine, filios mortis (cf. Ps 102[101]:21).

Vulnera haec non educunt gemitus meos, sed magis vos meis visceribus introducunt (sanctus Petrus Chrysologus).

poniedziałek, 9 maja 2022

niedziela, 8 maja 2022

Obrzydliwość

Jak można w 4. Niedzielę Wielkanocną, która celebruje misterium paschalne, ośrodek całego chrześcijańskiego życia, odprawiać mszę z uroczystości świętego Stanisława? I to przy udziale episkopatu... Hańba wam, polscy biskupi, hańba.

Pastor caelestis

Bone pastor, panis vere,
Iesu, nostri miserere:
Tu nos pasce, nos tuere:
Tu nos bona fac videre
In terra viventium.
Tu, qui cuncta scis et vales;
Qui nos pascis hic mortales;
Tuos ibi commensales,
Coheredes et sodales
Fac sanctorum civium. Amen.

sobota, 7 maja 2022

W Bogu nadzieja moja

Jeszcze jutro kroplówka, do której będę musiał podać strzykawką trzy leki, i miejmy nadzieję, że będzie już lepiej, tak lepiej, jak przez ostatnie dni, i Huan wróci do zdrowia. Za 10 dni badanie krwi. Modlą się za niego od Islandii po Polskę. Nie odwracaj się od naszej prośby.

czwartek, 5 maja 2022

Najpierw kielich

W dzisiejszym czytaniu św. Ireneusz, pisząc o Eucharystii, wymienia zawsze najpierw kielich Krwi Pańskiej, a dopiero potem chleb Pańskiego Ciała. Bliski taki obraz Kościołom wschodnim. Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego też postrzegała Eucharystię jako kielich, bo tak w obrządku wschodnim udzielano jej Komunii.

wtorek, 3 maja 2022

Przez komórkę

Piękne jest dzisiejsze responsorium do drugiego czytania w modlitwie czytań, ale jako że korzystam teraz z komórki, a nie z laptopu, to go tu nie wpiszę, nie mam na to siły.

Czy w każdym z nas nastało królowanie Boga naszego?

poniedziałek, 2 maja 2022

Mater nostra

Ecce Maria erat spes nostra, ad quam confugimus in auxilium, ut liberaret nos, et venit in adiutorium nobis, alleluia.

Nauczyłem się dawać kroplówki. A wyżej antyfona z dzisiejszych nieszporów.

czwartek, 28 kwietnia 2022

Próby wątrobowe

Poryczałem się na środku ulicy. Wyniki badań Huana są bardzo złe. O wiele za dużo leukocytów, anemia, próby wątrobowe bardzo, bardzo podwyższone. Albo to jakaś infekcja, albo rak wątroby. Jeśli rak, w jego wieku i przy jego stanie zdrowia nie zaproponują mu chemioterapii. Jeśli to infekcja, to dajemy na nią teraz kroplówki, antybiotyk i pewnie coś jeszcze. Karmy specjalistycznej dla wątrobowców Huan nie tknął nawet, a przecież nie może umrzeć z głodu. Ja cały jestem psalmem 22 i 88.

Proszę, módlcie się za niego, to mój najlepszy przyjaciel.

Pies i depresja

Jestem niemal pewny, że dwutygodniowe chodzenie z psem do weterynarza spowodowało spustoszenie w psychice Huana, i nie wiem, czy uda się przywrócić stan sprzed depresji. Dodatkowo, on może wyczuwać i mój trzytygodniowy już stan, i także przez to cierpieć. Zawiodłem go... A chciałem dobrze. Może to drugie przeziębienie samo by się wykurowało,

Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje, bo bez niego zginiemy marnie. Meritis precibusque beatissimae Matris tuae ostende nobis miserationes tuas.

wtorek, 26 kwietnia 2022

Wołanie

O Panie, Ty nas wybaw, pomyślność daj nam, o Panie.

Usłysz moje wołanie, bo jestem bardzo słaby.

Przywróć mi życie według Twego słowa.

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Do wiwatu

Do biegunki doszły wymioty, więc wizyta u weterynarza nieunikniona. Bardzo się boję.

--
Na szczęście już jest (chyba) lepiej. Po trzech zastrzykach.

--
I znów jest gorzej, Huan słabo chodzi na spacerze, nie wiem, czy z osłabienia po wymiotach, czy z jakiegoś innego powodu.
Odsunąłeś ode mnie przyjaciół i towarzyszy, bo nikt nie zareagował na moją skargę; dopiero po wielu godzinach przyszły sms-y. Jesteś moją jedyną nadzieją, Panie, mój Boże. Nie zawiedź mnie chociaż ten raz.

Wali się

Kiedy myślisz, że wszystko jest już dobrze, wszystko zaczyna się walić. Musisz tak traktować swoich przyjaciół, Jezu? A jeśli ich tak traktujesz, to co mam powiedzieć ja, który jestem dalekim znajomym?

niedziela, 24 kwietnia 2022

Ocean

Gods boundlesse mercy is (to sinful man)
Like to the ever-wealthy Ocean:
Which though it sends forth thousand streams, 'tis ne're
Known, or els seen to be the emptier:
And though it takes all in, 'tis yet no more
Full, and fild-full, then when full-filled before. (Robert Herrick)

A wczoraj była rocznica śmierci (a może też urodzin) Shakespeare'a.

wtorek, 19 kwietnia 2022

Surrexisti et factus es mihi in inanitatem

Jeśli Phoebe nie będzie mieć ataku hipoglikemii (a wymiotowała teraz), to pójdziemy z Huanem do lekarza, bo jego kichanie po tygodniu od poprzedniej infekcji jest niepokojące.

Czuję się apofatycznie.

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

niedziela, 17 kwietnia 2022

Gdyby w moje ręce wpadł Jedyny Pierścień

Natychmiast zniósłbym święcenie pokarmów w Wielką Sobotę i przeniósł to na dzień Wielkanocy. 

Oczywiście, tak by było tylko na początku...

Z krainy umarłych wywołałeś moją duszę, alleluja

Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał (1 Kor 15:20), wbrew wszystkim, można powiedzieć, ale i dla wszystkich. Cieszmy się i radujmy, i błagajmy Pana o pokój, który przynosi swojemu Kościołowi.

sobota, 16 kwietnia 2022

Sabbatum sanctum

Jesteś przy mnie, kiedy położę się w Otchłani (Ps 139:8).

Nawet jeśli tego nie czuję i nie dostrzegam.

Huan znowu chory. Gdzie jest Pan, Bóg Eliasza?

piątek, 15 kwietnia 2022

Feria sexta in passione Domini, seu in Parasceve

Lully, lulley, lully, lulley,
The fawcon hath born my mak away.

He bare him up, he bare him down,
He bare him into an orchard brown.

In that orchard there was an hall,
That was hanged with purpill and pall.

And in that hall ther was a bed:
It was hanged with gold so red.

And in that bed there lythe a knight,
His woundes bleding day and night.

By that bedes side there kneleth a may,
And she wepeth both night and day.

And by that bedes side ther standeth a ston,
‘Corpus Christi’ wreten theron.

Nie lubię Pasji śpiewanej po polsku: tekst jest sztucznie archaizowany i nieprzyjemnie się go słucha. Brzmi nienaturalnie. Zresztą, niektórych śpiewających też nieprzyjemnie się słucha, bo zapominają, że kościół to nie opera, a Pasja to nie recital.

czwartek, 14 kwietnia 2022

Grzechy paschalne

Wmawianie ludziom, że msza Krzyżma rozpoczyna Triduum Paschalne. Wmawianie ludziom, że Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się mszy.
Cdn.
 
Odprawianie ciemnych jutrzni o 9 lub 10 przed południem.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, do tego w białej stule. Jest to zupełny brak zrozumienia tego dnia.
 
O zbyt wczesnym rozpoczynaniu Wigilii wielkanocnej napisano już tysiące tekstów, niestety, bezskutecznie. Bo np. na Jasnej Górze Wigilia zaczyna się 17:30, co woła o pomstę do nieba, i z czego kapłani ją sprawujący powinni się spowiadać.

Feria quinta in Cena Domini

Niech Ciało Twe, Chryste, mnie strzeże. 
Niech Krew Twoja będzie mi Nowym Przymierzem.
Amen.

wtorek, 12 kwietnia 2022

Zdrowych i spokojnych świąt

Co za głupie i niechrześcijańskie życzenia! Czy jeśli ktoś jest chory, to nie może cieszyć się świętami nie może ich obchodzić? A jeśli ktoś przeżywa niepokoje i lęki, to czy też jest wyłączony z obchodzenia świąt? Czy może to są życzenia obżarstwa, żebyśmy byli zdrowi, mimo że się obeżremy? I spokojni, czyli żeby sąsiad nas nie zalał? Czy do tego się sprowadza istota Świąt Wielkanocnych?